Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 2

Filologia włoska, Uniwersytet Łódzki - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo zajęć to wykłady poświęcone ogólnie językoznawstwu. Jeśli chodzi o przedmioty typowo ukierunkowane na włoski to duży nacisk kładziony jest na leksykę, są też zajęcia z pisania i mówienia. Jest to bardzo intensywny rok, ale dużo się wtedy można nauczyć. Plan przewidywał zajęcia codziennie mniej więcej do godziny 17, czasami dłużej. Później liczba przedmiotów minimalnie zmienia się, ale zajęcia wciąż są dosyć intensywne i niestety rozbite na cały dzień. Nawet na studiach magisterskich zajęcia są codziennie, mniej 2 wykłady lub ćwiczenia dziennie, ale rozlokowane w środku dnia lub z nieprzyjemnymi okienkami. Ogólnie zajęcia ciekawe i prowadzący są naprawdę wykwalifikowani, ale jest mnóstwo pracy i dużo czasu zostaje zmarnowane przez niekorzystny plan.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć naprawdę bardzo dobry (zdarzały się pojedyncze wyjątki, ale naprawdę bardzo mało). Biblioteka dobrze zaopatrzona, dużo możliwości uczestnictwa w kołach naukowych i przy tworzeniu włoskiej gazetki.
Możliwości pracy duże, już w toku studiów można było spotkać wiele ofert.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera przyjazna, zdecydowana większość wykładowców jest życzliwa i pozytywnie nastawiona do studentów.

Jak jest z mieszkaniem?

Sama nie mieszkam w akademiku, ale udało mi się znaleźć ofertę wynajmu pokoju w mieszkaniu w atrakcyjnej cenie (430 zł na miesiąc czyli właściwie podobnie jak w akademiku). Dojazd nie zajmuje dużo czasu.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa dość sprawnie, większym utrudnieniem są kolejne remonty dróg ciągnące się przez dłuższy czas.
Co do spędzania wolnego czasu Łódź oferuje dużo ciekawych wydarzeń - zainteresowani na pewno znajdą coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo wszystko polecam swój kierunek, jednak osoby, które wybierają go myśląc, że filologia to tylko nauka słówek zdecydowanie nie powinny się tu wybierać. Ciężka praca, ale warto.

Filologia włoska, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo ciężko. System podobny jak w liceum czy gimnazjum - masa prac domowych w formie ćwiczeń, kartkówek, sprawdzianów. Praca w parach przy każdym możliwym zadaniu co jest dosyć żenujące. Ogólnie spędza się większość czasu nad książkami jeśli faktycznie zaczyna się naukę języka od zera.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Studenci pozostawieni w dużej mierze sami sobie - sekretariat nie robi nic, ogólnie panuje chaos i dezorganizacja.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zależy od wykładowców - znajdą się tacy co są w porządku, ale niestety znajdą się i tacy którzy nie są. Przez to, że jesteśmy podzieleni na małe grupki to praktycznie nie znamy się z osobami spoza nich. Wydział nie zorganizował żadnego wyjazdu czy spotkania integracyjnego.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam w Warszawie z rodzicami, więc ciężko mi się wypowiedzieć aczkolwiek zakładam, że jako iż jest to stolica to mieszkania mogą nie należeć do najtańszych.

Życie w mieście

Komunikacja miejska faktycznie dogodna, wszędzie można nią dojechać. Przez to, że jest to duże miasto to każdy może znaleźć miejsce dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Trochę żałuje, bo mam wrażenie, iż uczenia jedzie bardziej na renomie niż na faktycznym poziomie. Ale wiadomo - wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.