Biotechnologia medyczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej nauki, trochę inaczej ona przebiega - trzeba się przestawić na naukę z wyprzedzeniem na zajęcia, co na początku było szokiem. Należy odpowiednio rozplanować swój czas - wtedy na wszystko będzie chwila wolnego. Książek jest dużo, ale zaledwie kilka na prawdę potrzebnych. Z roku na rok zmienia się podejście do studiów - jest więcej luzu, mniej nauki, a więcej kombinowania. Polecam nauczyć się systematyczności - dzięki temu uniknie się wielu wylanych łez.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są bardzo ciekawe, chociaż oczywiście pojawiają się typowe "zapchaj dziury". Biblioteka jest świetnie zaopatrzona. Koła naukowe również interesujące, jednak trzeba uczepić się zakładu, który nas ciekawi i trafić na dobrego prowadzącego, by skorzystać z tego w pełni. Praca po biotechnologii - wszyscy twierdzą, że tylko za granicą. W Polsce jest to głównie praca naukowo-badawcza na terenie uczelni. Ale tematyka i możliwości bo biotechnologii są wielkie, zakres wiedzy również szeroki (oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany i chce z tego skorzystać).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie odczułam na moim wydziale wyścigu szczurów, chociaż podobno jest konflikt między biotechnologią a analityką. Relacje miedzy studentami raczej dobre (wszyscy łączą się w bólu), ale widocznie tworzą się grupki znajomych, które czasem wchodzą w konflikt z innymi. Część wykładowców ma nieodpowiedni stosunek do prowadzonego przedmiotu, stąd również niechęć studentów, ale znakomita większość to osoby z pasją i poczuciem humoru (czasem z ciętym językiem). Atmosfera jest naprawdę w porządku.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkałam zarówno na stancji jak i akademiku. Ceny w akademiku oczywiście są niższe niż ceny pokoju w mieszkaniu. Pokój 2-osobowy to koszt około 300 zł miesięcznie. Za pokój w mieszkaniu - przynajmniej 2 razy tyle, o ile liczymy na w miarę dobry standard.

Życie w mieście

Z komunikacją w Szczecinie nie ma większych problemów, oprócz takich typowych dla dużych miast. Dużo klubów, pubów, barów, parków, jezior, dobrze zagospodarowane bulwary nad Odrą, deptaki, centra handlowe, plaże. Jest co zwiedzać i gdzie spędzać czas.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kocham biotechnologię całym sercem, jednak ostrzegam - jest bardzo dużo nauki. Dostać się jest łatwo, ale ciężej jest się utrzymać. Mnóstwo medycyny, mało biotechnologii roślin i technologii rolniczej. Sporo zajęć w laboratorium.