Kierunek lekarsko-dentystyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki bardzo duża w porównaniu z liceum. Na naukę należy poświęcić sporą część wolnego czasu, ale wiele zależy od zdolności osoby uczącej się. Myślę, że dla osób świadomie wybierających ten kierunek ilość nauki nie powinna być zaskoczeniem. W kolejnych latach jest coraz więcej godzin zajęć, które musisz łączyć z nie mniejszą ilością nauki, co nie należy do najprostszych.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wysoko stawiana poprzeczka studentom, nie idzie w parze z poziomem zaangażowania asystentów. Ciężar nauki spoczywa tylko na studencie. Dużo pytań pozostaje bez odpowiedzi. Poziom kształcenia praktycznego zależy od zaangażowania asystentów i jest bardzo zróżnicowanych. Część asystentów to prawdziwi Mistrzowie, od których z przyjemnością można się uczyć. Swoim poziomem wiedzy mobilizują do dalszego rozwoju. Niestety, jest też taka grupa, która nie posiada zdolności dydaktycznych i jest wyraźnie rozdrażniona pracą z młodymi ludźmi. Dla wielu studentów dodatkowym problemem jest konieczność samodzielnego poszukiwania pacjentów na zajęcia praktyczne i obowiązek wyrabiania norm zabiegów. Dla innych jest to atut, bo można wykonywać zabiegi spoza procedur NFZ (uzupełnienia stałe, szyny relaksacyjne, uczestniczyć w leczeniu aparatami stałymi, prowadzić laseroterapię). Bezspornie dla wszystkich jest to duży dodatkowy stres. Zaopatrzenie biblioteki, z roku na rok, coraz lepsze. Z brakujących pozycji zawsze można skorzystać w czytelni. Nie ma problemu z wyjazdami na konferencji, po okazaniu certyfikatu, zwykle przysługuje zwolnienie dziekańskie. Warsztaty się zdarzają, lecz zwykle nie są organizowane przez uczelnie. Koła naukowe istnieją i na pewno warto się w nie zaangażować, o ile uda się znaleźć choć chwilę wolnego czasu i spokojnej głowy :)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera nie sprzyja studiowaniu, tylko zakuwaniu. Wielu wykładowców uważa Cię za zło konieczne, a ciągłe zmiany regulaminów dodatkowo utrudniają obronę w sytuacjach trudnych i konfliktowych, których nie brakuje. Egzaminy i kolokwia to często rosyjska ruletka. A wystarczyłoby po prostu sprecyzować oczekiwania względem studenta. Relacje między studentami zależą od poziomu zaangażowania samych zainteresowanych. Są grupy bardzo zżyte oraz takie, w których wszyscy patrzą na siebie wilkiem. Ogólnie dość mało czasu na integrację, wiele nieprzyjemnych akcji związanych z tajnymi materiałami.

Jak jest z mieszkaniem?

Warunki mieszkaniowe w akademikach są dobre, jednak na pierwszym roku ciężko u pokój jednoosobowy. Ceny wahają się od 350-600 w zależności od wielkości pokoju i standardu wyposażenia. Mieszkanie trochę drożej pokój 700zł w górę, ale jest dość duży wybór.

Życie w mieście

Koszty życia są niższe, w porównaniu z innymi dużymi miastami. Oferta kulturalno-imprezowa dość spora. Komunikacja miejska bardzo tania, podobnie jak taksówki. Ośrodek akademicki dobrze skomunikowany z innymi szpitalami, w których odbywają się zajęcia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście nie żałuję wyboru, ale niewątpliwie jest to uczelnia dla ludzi o mocnych nerwach i nieoceniona szkoła życia. Jeśli nie jesteś odporny na stres i nie radzisz sobie w sytuacjach podbramkowych - poszukaj innego kierunku studiów.