Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 4

Psychologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W moim przypadku w liceum niewiele się uczyłam, lecz gdy przyszłam na studia to od razu się to zmieniło. Mnóstwo fragmentów książek do przeczytania na każde ćwiczenia, wejściówki, milion egzaminów. Niestety na KUL nie istnieje zaliczenie przedmiotu dzięki obecności, czy prezentacji. Niedługo zaczynam 5 rok i nadal czekam na ten magiczny moment zaliczenia przedmiotu dzięki referatowi, czy chodzeniu na wykłady. Na 4 roku jest już tylko 5 egzaminów, co wskazuje na tendencję malejącą, ale dopiero teraz, bo do 3 roku liczba egzaminów na sesji tylko rosła. Wolnego czasu ja osobiście nadal szukam, ale ponad studiami uczestniczę w wielu kursach, kołach, warsztatach, wolontariaty.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kul jest niedocenianą uczelnią pod względem psychologii. Mamy koła naukowe, które współpracują ze specjalistami w swojej dziedzinie, to daje ogrom wiedzy i doświadczenia. Po tej uczelni w Lublinie nie trudno znaleźć pracę, niestety jeszcze w innych miastach nie próbowałam, choć to Lublin i ofert jest dość mało. Mamy Biuro Karier, które aktywnie działa. Załatwia certyfikowane szkolenia, spotkania z pracodawcą nie tylko na uczelni ale również w siedzibie firm. Promuje wolontariaty, oferty pracy, płatne staże, szkolenia. Zorganizowano nam nawet certyfikowane szkolenie z testu Bineta, które jest płatne. Mamy dostęp do wszystkich testów psychologicznych, do każdej możliwej literatury. Jeśli tylko ktoś chce się nauczyć to to zrobi. Kadra na kulu zazwyczaj też nie jest wybierana przypadkowo, eksperci po wielu latach doświadczeń teraz uczą nas i dzielą się zdobytymi przypadkami. Angażują się w zajęcia jakby chcieli żebyśmy stworzyli projekty na poziomie perfekcji jak oni 😅

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na moim roku bardzo dobra. Nie słyszałam o jakiś złych sytuacjach między studentami. Nie odczuwam wyścigów szczurów, wręcz bez problemu dzielimy się notatkami przed egzaminami. Jasne zdarzy się student, który może poczuć się nie sprawiedliwie oceniony przez wykładowcę, ale tu wchodzi w grę wiele zmiennych.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wypowiadam się na temat akademika, ponieważ nigdy w nim nie mieszkałam. Od 4 lat wynajmuje jedno i to samo mieszkanie. W tym roku jak chciałam zmienić lokalizację zderzyłam się z ogromnymi cenami nieadekwatnymi do komfortu mieszkania. Zostaje na swoim stałym mieszkaniu.

Życie w mieście

Komunikacja miejsca jest całkiem okej. Oprócz tego, że nie wiem kto ją planował. Zamiast puścić autobusy co jakiś określony czas to z 4 przyjeżdża na raz, a potem czeka się z 15 min na jakikolwiek następny autobus. Oczywiście każdy znajdzie coś dla siebie do spędzania czasu. Lublin nie różni się pod tym względem od Krakowa czy Warszawy. Ceny i tak mamy podobne.

Psychologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki podobna w porównaniu do liceum. Niektóre zajęcia prowadzone są z naciskiem na aspekt praktyczny. Na trzecim roku najwięcej przedmiotów. Są też one najbardziej wymagające, ale za to w znacznym stopniu praktyczne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Duże możliwości poszerzenia wiedzy np. przez udział w Kole Naukowym. Duża ilość zasobów w bibliotece, wolny dostęp w czytelni do większości pozycji. Wydaje mi się, że uczelnia dość dobrze przygotowuje do zawodu. Konieczna jest jeszcze własna aktywność, aby być konkurencyjnym na rynku pracy.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Przynajmniej część wykładowców ma prostudenckie podejście. Znaczna część angażuje się w zajęcia. Studenci, w większości, pomagają sobie, utrzymują bliskie relacje też poza uczelnią. Wspierają siebie nawzajem.

Życie w mieście

Dość dobre połączenia komunikacyjne, ceny typowe dla Polski, kina, teatry, wiele restauracji i pubów. Trochę mało terenów zielonych w centrum, ale już się to zmienia. Ładna starówka. Bogata sieć sklepów i galerii handlowych.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Gdybym miał ponownie wybierać, to wybrałbym ten sam kierunek i tą samą uczelnię. Polecam.

Psychologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest ciężki, jest dużo "grubych" przedmiotów. Bardzo dużo też jest czytania. Zdarza się, że TYGODNIOWO ponad 300 stron z różnych przedmiotów. Pierwsze sesje są bardzo męczące. Wolnego czasu jest mało, jeśli chce się robić wszystko na bieżąco. Z czasem nabiera się wprawy, a liczba przedmiotów się zmniejsza. Na 4-5 roku lektury zostają zastąpione prowadzeniem badań, wywiadów itp.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka + dostęp do baz naukowych z artykułami. Koło Naukowe Studentów Psychologii, w ramach którego odbywają się różne inicjatywy -szkolenia, konferencje naukowe. Doświadczenie zawodowe można zdobywać w trakcie studiów w różnych organizacjach, wolontariatach w mieście i warto to robić. Zwiększa to ogromnie szansę na znalezienie pracy po studiach. W trakcie studiów też można znaleźć pracę (np. w HR, w szkoleniach).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów - tak. Każdy chce mieć stypendium, a studentów jest mnóstwo. Ale trafia się także na współpracę, współdziałanie. Ludzie są różni - jak wszędzie.
Wykładowcy też są różni. Są tacy, którzy skupiają się tylko na zdobyciu stopnia naukowego, ale są i tacy którzy inspirują wiedzą, postawą, pasją.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademików jest dużo, ale nie mieszkałam.
Ceny mieszkań rosną, ale nie ma tragedii. Za dwójkę - od 300 do nawet 900 zł w zależności od standardu i lokalizacji. Za jedynkę od 400 zł do 1200. Sama nie zapłaciłam nigdy więcej niż 550 z rachunkami za jedynkę blisko uczelni.

Życie w mieście

Komunikacja - dla mnie dobra i tania. Bardziej ma sens niż własny samochód. Jest jeszcze opcja rowerów miejskich.
Kulturalnie dzieje się sporo w mieście (choć dużo mniej niż w Warszawie), ale to już trzeba szukać co kto lubi. Ogólnie miasto szybko się rozwija.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, ale warto samemu szukać sobie aktywności także poza uczelnią i budować sieć kontaktów. Samo pod nos nie przyjdzie.

Psychologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo dużo wykładów, ćwiczeń i książek do czytania. Często jest się na uczelni od 7:30 do 21.00 a żeby uczyć się trzeba zarywać nocki. Jeśli chodzi o sesję często jest tak że ma się 7 egzaminów w 5 dni, więc mogą być i 2 dzienne, przez co aby się na nie nauczyć trzeba zarywać nocki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli chodzi o pracę, w Lublinie jej brak. Chyba że ma się znajomości. Pracy może być więcej w innych częściach i miastach Polski np. Warszawa. Ponieważ w Lublinie jest kilka uczelni które co roku wypuszczają 200-300 osób po psychologii a rynek jest mały. Na KULu jest dużo kół naukowych, super biblioteki i wykładowcy którzy posiadają ogromną wiedzę i są pomocni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są różni. Są ci mili i są ci mniej mili. Studenci raczej tworzą zgrane grupy i zazwyczaj największy kontakt ma się z tymi osobami z którymi jest się w grupach ćwiczeniowych. Czasem można odczuć tzw. " wyścig szczurów" np. w przypadku stypendium naukowego.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są dosyć tanie. Cena pokoi to około 500-700zł + opłaty za 1 os. 250-450zł + opłaty za 2 os.

Życie w mieście

Są różne opcje biletów msc do wyboru. Najlepszą opcją jest bilet na wszystkie linie, wtedy można się przesiadać w dowolne autobusy i kosztuje około 49zł/msc. Jeśli chodzi o wolny czas, jest trochę atrakcji. Głównie są to kluby studenckie, latem Juwenalia, festiwal kolorów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Z perspektywy czasu nie żałuje wyboru psychologii, bo dzięki niej dużo dowiedziałam się o sobie, o innych ludziach. Mimo tego że nie pracuje w zawodzie, wiedzę zyskaną na studiach z powodzeniem wykorzystuję w pracy. Minusem jest fakt że aby pracować w szkole, w przedszkolu czy w innej placówce gdzie są dzieci muszę dodatkowo zrobić studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. Koszt tego to niestety 3 tys i w górę. Pracy dla psychologów jest bardzo mało, jeśli chodzi o Lublin i trzeba mieć od razu po studiach 5 letnie doświadczenie.