Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 6

Bioinformatyka, Politechnika Poznańska - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bioinformatyka to strasznie dziwny kierunek, połączenie informatyki i biotechnologii. Pełno na nim osób, które nie dostały się na informatykę więc stwierdziły że pójdą na bio oraz druga połowa to studenci którzy chcieli iść na coś z bio i padło na bioinformatykę, ale sami nie wiedzą dlaczego tu są. Studia trudne, przynajmniej dla osoby po biol-chem. Programowanie to masakra, wszystko strasznie szybko, co zajęcia kolejna ogromna porcja materiału. Tak jak mówię dla osoby, która nie miała do czynienia z informatyką to skok na głęboką wodę z przywiązaną cegłą do nogi. Drugą cegłę stanowi matematyka dyskretna, nawet nie jestem w stanie opisać o czym się tam uczyliśmy, ale dla zainteresowanych polecam poczytać przed rozpoczęciem studiów. Zajęcia z chemii, genetyki dla osoby po biolchemie bardzo przyjemne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Prowadzący mówili, że po tym kierunku to najlepiej zostać na uczelni i robić doktorat, a jeśli ktoś chce coś robić z programowania to trzeba bardzo dużo samemu się uczyć, ponieważ programowanie na studiach jest uczone typowo po bio.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Prowadzący z części "bio" raczej w porządku, za to z części "informatyka" jest ciężko. W ogóle zajęcia prowadzone jak dla siebie, strach o coś zapytać. Studenci raczej chcą sobie pomagać.

Jak jest z mieszkaniem?

-

Życie w mieście

Nie ma czasu na wychodzenie bo trzeba pisać kody

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Tak jak pisałam dla osoby po biol-chem zdecydowanie nie polecam. Chyba że ktoś się czymś naprawdę zainteresuje i przypasuje mu ta część informatyczna tego kierunku. Polecam ćwiczyć pisanie kodów, bo to co jest na zajęciach i w materiałach od prowadzącej to za mało na zaliczenie. Ja zrezygnowałam z tego kierunku, bo bardzo mi się nie podobało.

Inżynieria Biomedyczna, Politechnika Poznańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki na pierwszym roku jest dużo, matematyka wymagająca, dużo czasu trzeba poświęcić na robienie sprawozdań i przygotowanie teoretyczne do labów. Mimo, że dość wymagająco to nie ma problemu na znalezienie czasu wolnego, wystarczy dobra organizacja swojej pracy :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest dość dużo możliwości rozwojowych, bardzo dużo konferencji, nawet tematycznych związanych z kierunkiem (o endoprotezach np, lub implantach).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wiadomo, że wykładowca nie może sobie pozwolić na przepuszczeniu każdego, nawet bez cienia wiedzy, ale jak widzą że ktoś chce zdać, i robi cos w tym kierunku to zda. A szczególnie jak już się przejdzie 1 rok, to potem z górki :)

Jak jest z mieszkaniem?

Poznań więc koszty życia bardzo wysokie :)

Życie w mieście

Poznań miasto doznań, bardzo fajnie, fajna atmosfera. Komunikacja wysoko rozwinięta, natomiast kursy czasami wypadają, szczególnie autobusowe.

Bioinformatyka, Politechnika Poznańska - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki na pierwszym roku nie ma dużo. Jest to w pewnym stopniu wprowadzenie do studiów, dość lekkie. Jest sporo czasu dla siebie, jednak wiele rzeczy trzeba przyswajać samemu.
Najlepszy cyrk zaczyna się na 3 semestrze... (wrócę do tego później).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kierunek jest przyszłościowy (uczysz się tak trudnych i (bez)użytecznych rzeczy, że później ucząc się rzeczy realnych (wykorzystywanych w pracy) jest już z górki). Kierunek daje dużo możliwości, możesz się rozwinąć w paru dziedzinach - bioinformatyce, programowaniu, data science czy biotechnologii, kłopotem są puste przebiegi na uczelni - wydawać by się mogło realne przedmioty są prowadzone w sposób kompletnie nieprzydatny, przez to musisz 2 razy przerobić ten sam materiał.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nerdowska, ale jest przyjemnie.

Jak jest z mieszkaniem?

W Poznaniu ceny mieszkań są na akceptowalnym poziomie.

Życie w mieście

Każdy znajdzie coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wracając do 3 semestru.
Rozpędzony po 1 roku uderzasz w betonową ścianę (beton to słowo kluczowe). Uczysz się rzeczy, mających swoje uzasadnienie w pracach sprzed 20 lat w językach odchodzących pomału do lamusa (Perl, C) odkrywając w pewien sposób koło na nowo. Natomiast dzisiejsze osiągnięcia są lżone.
Program studiów jest naprawdę ciekawy, jednak sposób jego przedstawienia jest kiepski. Szkoda, ponieważ po niewielkich zmianach mógłby to być świetny kierunek (beton jednak długo schnie).

Automatyka i Robotyka, Politechnika Poznańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Przedmioty ogólne, nie specjalistyczne, ale prowadzone przez specjalistów.
Na naukę trzeba poświęcić dużo czasu, ale książki raczej nie są niezbędne. Głównie obliczanie zadań i treningi matematyczne

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogromne możliwości daje. Zwłaszcza że na PP jest prowadzone tzw. Profil praktyczny, studia dualne. Na 2. Roku jeden dzień w tygodniu poświęcany jest na praktyki, na 3. Są to 2 dni w tygodniu, a na 4. 3 dni. W wakacje zawsze są to 2 miesiące. Można wybrać sobie samemu firmę (wybór wśród 4/5 dużych firm jak VW, NIVEA, Phoenix Contact). Cześć przedmiotów jest realizowana właśnie w firmie jak np. programowanie robotów, czy sterowników zamiast na uczelni. Oczywiście za praktyki dostawało się wynagrodzenie. Jakie perspektywy? Po studiach dostałem 3 różne oferty pracy (studiach inżynierskich), z praktycznie zerowym doświadczeniem. Zarobki proponowane to w zależności od propozycji 6,5-7,2 tys zł brutto, więc jeśli chodzi o perspektywy pieniężne i pierwszą pracę po studiach, całkiem nieźle. Trafiłem też do firmy, która buduje maszyny od podstaw, co sprawia, że realizuje się zawodowo. Nie ma u nich innej możliwości dostania się, niż student po studiach Dualnych na PP, lub trzeba mieć sporo lat doświadczenia. taka polityka panuje w wielu wielkich firmach. Myślę, że ciężko znaleźć lepsze perspektywy niż studiując na tym kierunku na PP. Podobnie w przypadku kierunku "Mechanika i budowa maszyn".

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

To chyba jest dość subiektywne do oceniania. Myślę że panuje atmosfera taka, jak na każdej innej uczelni na tym kierunku. Nasz rocznik bardzo sobie pomagał wzajemnie udostępniając wiele materiałów. Jeśli ktoś miał coś ciekawego, to zawsze się tym dzielił, ale taka była specyfika naszego roku. Nie gwarantuje, że młodsi studenci tak samo się zachowują.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik, pokój 2-osobowy cena 380 zł, 3 osobowy to 350 zł/os. Pokoje jednoosobowe bardzo ciężko dostać. Standard zależny od akademika, na PP jest ich 6. Niektóre są praktycznie nowe.
Cena pokoju na własną rękę to 750-900 zł w pokoju jednoosobowym już z opłatami. Polecam uważnie obserwować, jaką umowę się podpisuje, nie raz opłaca się miesięcznie płacić więcej (nawet 100 zł), ale mieć umowę na czas nieokreślony, albo na 9 miesięcy, niż na cały rok, chyba że chce się mieszkać na stałe. Niektórzy proponują znalezienie kogoś na miejsce w wakacje, ale to graniczy, cudem.

Życie w mieście

Wolnego czasu na moim kierunku z racji studiów Dualnych nie było prawie. Grille w październiku, czy kwietniu były, ale jednak sporo wyrzeczeń było trzeba mieć. Albo życie studenckie i imprezy przez 3,5 roku, albo zasuwanie (ewentualne wyjścia ze znajomymi, ale raz na jakiś czas, nie co tydzień), ale druga opcja przekłada się na późniejsze możliwości. Za studia dualne dostawałem wynagrodzenie (np. na drugim roku 800 zł/ miesiąc pracując tylko dzień w tygodniu) plus stypendium naukowe (zmieniało się ono podczas studiów, na początku 500 zł/mięs, potem 800/1000)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyborów, ale polecam nie opierdzielać się. Dodam tylko, że przy rekrutacji byłem 2. Od końca na liście rekrutacyjnej, a studia kończyłem z bardzo dobrym wynikiem. Osobiście praktycznie zrezygnowałem z życia towarzyskiego, ale spokojnie można studiować na luzie i np. nie dostawać stypendium kosztem życia towarzyskiego. Każdy ma swoje priorytety.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Poznańska - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli byłeś w dobrym liceum, to pierwszy rok jest mocno teoretyczny i nie powinieneś mieć problemu, żeby małym kosztem mieć dobre oceny. Ludzie z technikum powinni szykować się na siedzenie i liczenie (pierwszy rok). W kolejnych latach to się zmienia, jest więcej przedmiotów praktycznych i to ludzie z liceum muszą odnaleźć. Studia da się pogodzić z praca lub innym pochłaniającym zajęciem.
W kolejnych latach dobrze mieć materiały od starszych kolegów. 4 semestr najgorszy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć średni. Wykładowcy różnie. Dużo ludzi zwiewna na informatykę na magisterce.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na inżynierce wykładowcy mają wyrąbane na studentów, jedni bardziej drudzy mniej. Między studentami jest raczej dobre komitywa i wszyscy sobie pomagają.

Życie w mieście

Poznań to typowo studenckie miasto, dużo się dzieje, jest dużo fajnych knajpek i imprez kulturalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Inżynieria chemiczna i procesowa, Politechnika Poznańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok studiów jest obfity w dość ogólne przedmioty: matematyka, fizyka, chemia nieorganiczna, grafika inżynierska czy materiałoznawstwo. W następnych latach pojawia się coraz więcej przedmiotów kierunkowych. Niektórzy zastanawiają się nad różnicami pomiędzy tym kierunkiem, a technologią chemiczną. Różnica jest w zasadzie jedna, dość ogólnie odbierana: mamy nieco mniej chemii laboratoryjnej, a więcej przedmiotów technicznych i projektowania aparatury oraz procesu. Jest to jeden z najbardziej wymagających kierunków, przynajmniej czasowo. Mieliśmy znacznie więcej zajęć w porównaniu do innych kierunków (szczególnie na innych wydziałach), a i osoby z tego kierunku traktowano jako ambitniejsze niż innych studentów z wydziału Technologii Chemicznej, dlatego często pomimo tego samego materiału na egzaminie wymagano od nas nieco więcej niż od studentów z "sąsiednich" kierunków.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli ktoś znajdzie czas i przede wszystkim ochotę na dodatkowe zajęcia, to absolutnie nie ma z tym problemu. Na uczelni działa wiele kół naukowych oraz wolontariatów. Studenckie organizacje wspierają ludzi do wyjazdów na granicę, a zaprzyjaźnieni prowadzący potrafią nawet pomóc w zdobyciu stażu w dobrej firmie. Jestem absolwentem tego kierunku, ale z pracą mam niemały problem, ponieważ wszędzie wymagają doświadczenia, dlatego dobrze łapać wszelkie okazje na zrobienie praktyk czy stażu, kiedy można sobie pozwolić na pracę za darmo lub za tzw. stażowe.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na moim roku niestety panował wyścig szczurów, ale rok niżej nie zaobserwowałam takiej wrogości wśród studentów. Zatem jak widać: to wszystko zależy od nastawienia ludzi. Z racji tego, że wielu prowadzących uważa nas za tych bardziej ambitnych, czyli teoretycznie lepszych, to nie tylko wymagają od nas nieco więcej, ale przede wszystkim poświęcają nam więcej czasu. Jest też kilku prowadzących, którzy niestety odwołują się do średniowiecznego seksizmu i potrafią obrażać kobiety na roku.

Jak jest z mieszkaniem?

Życie w akademiku jeszcze kilka lat temu wyglądało jak jedna wielka impreza. Teraz zdecydowanie jest tam spokojniej. Należy jednak pamiętać, że nadal jest to akademik, w którym żyje sporo studentów, więc chodzenie po korytarzy w nocy czy głośniejsze rozmowy to normalność, a nie niegrzeczność. Jeśli ktoś potrzebuje ciszy i spokoju zdecydowanie radzę poszukać pokoju lub kawalerki. Niestety, wiąże się to z o wiele większym wydatkiem. Na dzień dzisiejszy mniej pokoje jednoosobowe w średnim standardzie oscylują w granicy 700-900 zł, a kawalerki ok. 1500 zł/miesiąc.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Pomimo wielu remontów idzie dojechać dosłownie wszędzie! Tylko tyle, że z większą liczbą przesiadek. Jeśli chodzi o czas wolny: nie oszukujmy się, większość studentów zarówno zacznie, jak i skończy zwiedzanie na ul. Wrocławskiej, tzn. na ulicy imprez i pubów. Poza tym: byłeś w Muzeum Rogala? Świetna zabawa! Cytadela? Piękne miejsce! Zwiedziłeś już Forty w Poznaniu? Radzę zatem to zrobić. Poza tym sporo Escape Roomów i eventów, w tym także organizowanych przez uczelnię czy Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Trochę żałuję wyboru tego kierunku, ponieważ jestem bardziej chemikiem niż projektantem aparatury chemicznej. Kierunek dobry i przyszłościowy, ale trzeba lubić przede wszystkim projektowanie i przedmioty fizyczne. Jeśli tak jak ja: wolisz jednak coś bardziej chemicznego, udaj się na Technologię Chemiczną albo na chemię na Uniwersytecie. Kierunek ciężki, szczególnie jeśli się tego nie lubi. Uczelnię jednak polecam!