Chemia - Zbiór zadań CKE, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 162.
W celu zbadania właściwości kwasu metanowego przeprowadzono doświadczenie zilustrowane schematem:
Stwierdzono, że w probówce II wydzielił się bezbarwny gaz. Objawy reakcji zaobserwowano również w probówkach I i III.
162.1 (0-1)
Napisz, co zaobserwowano podczas przebiegu tego doświadczenia w probówkach I i III.
162.2 (0-1)
Napisz w formie cząsteczkowej, stosując wzory półstrukturalne (grupowe) związków organicznych, równania reakcji zachodzących podczas tego doświadczenia w probówkach II i III.
Rozwiązanie
Przykłady poprawnych odpowiedzi
162.1 (0-1)
Probówka I: Początkowo roztwór w probówce zabarwił się na fioletowo, a pod wpływem
ogrzewania odbarwił się.
lub
Pod wpływem ogrzewania powstały fioletowy roztwór odbarwił się, a mieszanina pieniła się.
lub
Pod wpływem ogrzewania powstały fioletowy roztwór odbarwił się i wydzielał się gaz.
Probówka III: Wydzielał się gaz.
162.2 (0-1)
Probówka II:
HCOOH (H2SO4 st.) CO + H2O
Probówka III:
2HCOOH + Mg → (HCOO)2Mg + H2
Wskazówki
162.1 (0-1)
Dokonaj analizy schematu doświadczenia i zauważ, że w probówce I zaszła reakcja, w wyniku której nastąpiło utlenienie kwasu metanowego. Pod wpływem ogrzewania otrzymany roztwór odbarwił się, mieszanina pieniła się i wydzielał się gaz. Zaszła reakcja, w wyniku której powstała sól manganu(II). Kwas spowodował odbarwienie fioletowego roztworu. Trzeba wiedzieć, że kwasy karboksylowe reagują podobnie jak kwasy nieorganiczne. W probówce III kwas metanowy zachowuje się jak kwas nieorganiczny, a więc reaguje z magnezem, tworząc metanian magnezu. Wiadomo, że w wyniku reakcji kwasu z magnezem wydziela się wodór, a więc można zaobserwować wydzielanie się gazu.
162.2 (0-1)
Trzeba pamiętać, że kwas metanowy ulega odwodnieniu i pod wpływem stężonego kwasu siarkowego(VI) następuje rozkład – powstaje CO i H2O. Zauważ, że kwasy karboksylowe reagują podobnie jak kwasy nieorganiczne. W probówce III kwas metanowy zachowuje się jak kwas nieorganiczny, a więc reaguje z magnezem, tworząc metanian magnezu. Znając już reagenty biorące udział w reakcjach zachodzących podczas doświadczenia, możesz zapisać równania tych reakcji. Pamiętaj, że równania reakcji muszą być zapisane w formie cząsteczkowej i należy zastosować wzory półstrukturalne związków organicznych.