Konkurs wiedzy neurobiologicznej "Brain Bee" 2024
Przedstawiam Wam informacje na temat edycji 2024 konkursu neurobiologicznego "Brain Bee". Warto zaznaczyć, że tytuł laureata lub finalisty tego konkursu daje pewne przywileje w trakcie rekrutacji na studia na części uczelni, również na kierunek lekarski. Szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie w dalszej części artykułu.
Organizator
Konkurs odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, natomiast głównym koordynatorem edycji ogólnopolskiej jest prof. dr hab. Elżbieta Pyza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dla kogo?
Dla uczniów szkół średnich
Etapy i terminy
- Etap szkolny - za organizację i przeprowadzenie etapu szkolnego odpowiada nauczyciel danej szkoły. Celem etapu szkolnego jest wyłonienie maksymalnie 2 reprezentantów szkoły. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której więcej niż jedna
osoba uzyska taką sama liczbę punktów dla 1 lub 2 miejsca.
Wyłonieni reprezentanci powinni zostać zgłoszeni przez nauczycielaprzez stronę internetową organizatora lubdrogą mailową na adres mailowy koordynatora ośrodka regionalnego przed końcem lutego 2024.
Dane kontaktowe do koordynatorów dostępne są w regulaminie konkursu na stronie organizatora: bezpośredni link do pobrania regulaminu.
W zgłoszeniu należy podać następujące dane:- imię i nazwisko ucznia
- klasa
- adres mailowy ucznia
- nazwa i adres korespondencyjny szkoły
- adres mailowy szkoły
- numer telefonu szkoły
- imię i nazwisko nauczyciela zgłaszającego (opiekuna ucznia)
- Etap regionalny - 9 marca 2024 (sobota, godz. 11:00, rejestracja od godz. 9:00) uczniowie rozwiązują test jednokrotnego wyboru, stacjonarnie w 3 ośrodkach koordynatorów regionalnych:
- Uniwersytet Jagielloński - dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego
- Pomorski Uniwersytet Medyczny - dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego
- UJK w Kielcach - dla województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, łódzkiego i lubelskiego
- AWF we Wrocławiu - dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego
- Etap ogólnopolski - odbędzie się 6 kwietnia 2024 w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Składa się z 3 części:
- Część praktyczna - rozpoznawanie struktur anatomicznych (25) oznaczonych "szpilkami" na preparatach anatomicznych i wynikach badań TK i MRI mózgu oraz rozpoznaniu zdjęć preparatów mikroskopowych (10). Przewidziana jest 1 min na rozpoznanie jednej struktury. Można stosować poprawną nomenklaturę anatomiczną/histologiczną w dowolnym języku (polski/angielski/łacina). W tej części można uzyskać 35 pkt.
- Część teoretyczna pisemna - test jednokrotnego wyboru na 30 pytań (25 w języku polskim, 5 w angielskim). Czas na rozwiązanie 30 min. W tej części można uzyskać 30 pkt.
- Część teoretyczna ustna - 3 pytania: dwa dotyczące wiedzy neurobiologicznej (jedno w języku polskim drugie w angielskim) i jedno zawierające opis przypadku klinicznego sprawdzające umiejętność diagnozowania pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego (w języku polskim). Do tej części kwalifikowane jest jedynie 6 osób z najwyższą sumą punktów z części praktycznej i pisemnej. Można w niej uzyskać 15 pkt.
Nagrody
W trakcie eliminacji ogólnopolskich zostaje wyłonionych 6 finalistów, spośród których po części ustnej zostaje wybranych 3 laureatów (na podstawie sumy punktów z wszystkich części etapu ogólnopolskiego). Laureat I miejsca startuje w międzynarodowej edycji konkursu Brain Bee, która w 2024 roku odbędzie się wirtualnie w październiku w połączeniu z konferencją Neuroscience 2024 odbywającą się w Chicago.
Aktualnie brak informacji o nagrodach na stronie organizatora. Laureaci edycji 2022 otrzymali nagrody książkowe, możliwość bezpłatnego udziału w międzynarodowej konferencji Neuronus Neuroscience Forum - konferencja gromadząca wielu naukowców z całego świata, a laureat I miejsca dodatkowo otrzymał nagrodę pieniężną - 1000 zł.
Bez względu na nagrody udział w konkursie wiąże się z innymi potencjalnymi profitami. Laureaci i finaliści konkursu Brain Bee w trakcie rekrutacji na Gdański Uniwersytet Medyczny uzyskają maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych na kierunki, oferowane na tej uczelni, w tym na kierunek lekarski.
Laureaci tego konkursu mogą liczyć na maksymalny wynik w rekrutacji na neurobiologię na Uniwersytecie Jagiellońskim jeżeli będą rekrutować się w roku uzyskania tytułu laureata.
Literatura
Literatura rekomendowana przez organizatora:
- Young A. and Young P.H. Neuroanatomia kliniczna. Edra Urban & Partner; wydanie 3, 2016.
- Douglas J. Gould BRS Board Review Series Neuroanatomia wydanie 6, Edra Urban & Partner, 2021.
- Vanderah T.W. and Gould D.J. Mózg człowieka. Anatomia czynnościowa mózgowia t. 1-2. Edra, 2022.
- Netter Atlas Neuroanatomii i Neurofizjologii, wydanie 4, Edra Urban & Partner, 2023.
- Longstaff A. Neurobiologia - krótkie wykłady. PWN, 2002.
- Matthews G.G. Neurobiologia – od cząsteczek i komórek do układów. PZWL, 2000.
Dodatkowo w poprzednich edycjach rekomendowane były:
- Ogólnodostępna w Internecie broszura: Neuroscience: Science of the Brain. Jej wersja polska dostępna jest pod adresem http://www.ptpk.org/brainbee/dane_brainbee/broszura_neurobiol.pdf, natomiast angielska: https://brain.mcmaster.ca/BrainBee/Neuroscience.Science.of.the.Brain.pdf
- Witryny internetowe w j. angielskim: www.brainfacts.org, www.thebrain.mcgill.ca
Uczestnik powinien wykazać się umiejętnością wypowiedzi z zakresu neurobiologii w języku angielskim, dlatego w przygotowaniach do konkursu należy uwzględnić materiały anglojęzyczne.
Przykładowe zagadnienia
(na podstawie regulaminów z poprzednich lat, aktualnie organizator nie podał takowych)
- Rozwój układu nerwowego
- Piętrowa budowa ośrodkowego układu nerwowego.
- Neurony. Glej.
- Układy neurotransmiterowe i receptory.
- Fizjologia komórki nerwowej.
- Kora mózgu.
- Lokalizacja czynnościowa w korze mózgu.
- Struktury korowozależne - wzgórzomózgowie i przedmurze.
- Podwzgórze i jego rola w kontroli homeostazy, rytmu dobowego oraz reakcji stresowej.
- Układy związane z czynnością ruchową: układ piramidowy, układ pozapiramidowy oraz układ móżdżkowy.
- Choroby układu pozapiramidowego i móżdżku.
- Układy czuciowe i narządów zmysłów.
- Pień mózgowia i nerwy czaszkowe.
- Objawy uszkodzenia pnia mózgu.
- Twór siatkowaty: budowa i funkcja.
- Unaczynienie mózgowia.
- Układ komorowy mózgowia.
- Tworzenie i krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego.
- Układ limbiczny.
- Układy pamięciowe.
- Emocje i strach.
- Interpretacja zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego.
W załączniku pod artykułem dostępny jest do pobrania plik z przykładowymi 10 zadaniami udostępnionymi przez organizatora.
Dodatkowe uwagi
Wszelkie informacje na temat konkursu oraz jego regulamin dostępne są na stronie organizatora:
https://ptpk.org/konkurs_brain_bee.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
Komentarze
Marc
30.11.2023 - 20:21
Hejj. Chciał bym się dowiedzieć czy 6 osób, które zakwalifikowały się do części teoretycznej ustnej, otrzymują tytuł finalisty konkursu, czy jest to tylko nazwa użyta w artykule. Jeśli ten tytuł jest oficjalny to gdzie mogę znaleźć taką informację? (przeczytałem regulamin konkursu, lecz tam w ogóle nie ma informacji o finalistach, jest jedynie wzmianka o wyłonieniu listy laureatów)
Dawid Pawlos
01.12.2023 - 9:45
Witam, faktycznie w regulaminie konkursu również nie znalazłem informacji o finalistach, dlatego też przed napisaniem tego artykułu skontaktowałem się z organizatorami m.in. w tej sprawie, dopytując o certyfikaty/dyplomy finalisty. Otrzymałem informację, że 6 najlepszych uczestników etapu ogólnopolskiego zostaje finalistami, a po etapie ustnym ostatecznie wybiera się spośród tych osób 3 laureatów. W świetle otrzymanych przeze mnie informacji od organizatorów jest to zatem oficjalny tytuł.
Sylwia Kobielska
05.12.2023 - 9:35
Czy na etap szkolny nauczyciel sam przygotowuje zadania, czy są może gdzieś dostępne?
Dawid Pawlos
05.12.2023 - 15:23
Zgodnie z regulaminem za przeprowadzenie etapu szkolnego, w wyniku którego wyłonione zostaną osoby reprezentujące szkołę, odpowiedzialny jest nauczyciel z danej szkoły. Organizator konkursu odpowiada jedynie za przeprowadzenie etapu regionalnego i ogólnopolskiego. W związku z tym to nauczyciel przygotowuje pytania do eliminacji szkolnych i w każdej szkole eliminacje te mogą wyglądać odmiennie.
kingaxx
06.12.2023 - 21:22
do kiedy można się zapisać na olimpiadę?
Dawid Pawlos
06.12.2023 - 23:09
Szkoła powinna zgłosić uczestników do etapu regionalnego przed końcem lutego 2024, natomiast terminy i charakter eliminacji szkolnych ustalane są indywidualnie przez szkołę.
maja777
10.01.2024 - 14:44
Dzień dobry, jak długo ważne są profity do rekrutacji, tj. czy jak wystaruje w 2 klasie, to czy tytuł będzie ważny do klasy 4.
Pozdrawiam
Dawid Pawlos
10.01.2024 - 18:04
Dzień dobry, warunki rekrutacji laureatów i finalistów konkursów lub olimpiad ustalane są niezależnie przez uczelnie. Dotyczy to również czasu "ważności" zaświadczenia o zdobyciu tytułu laureata lub finalisty. Dla GUMED-u wg. uchwały dla rekrutacji na rok 2024/2025 laureat lub finalista może skorzystać z zaświadczenia do 3 lat od jego uzyskania, o ile rekrutuje się w roku zakończenia szkoły średniej. Należy mieć również na uwadze, że uchwały dotyczące rekrutacji laureatów lub finalistów uchwalane są co różny okres czasu na różnych uczelniach (np. co rok lub co 3 lata), co wiąże się również z potencjalną możliwością zmian w warunkach lub uznawanych konkursach/olimpiadach (zwykle jednak dodawane są nowo powstałe konkursy, dużo rzadziej usuwane te, które tam już były). Szczegółowych informacji w tym zakresie należy poszukiwać na stronie internetowej konkretnej uczelni, na którą zamierzamy się rekrutować.
Dominikaaa
04.02.2024 - 12:43
Dzień dobry,
czy są gdzieś dostępne testy z poprzednich lat, lub przykładowe zadania takie, aby nauczyciel szkoły mógł się na nich wzorować układając test?
Pozdrawiam
Dawid Pawlos
05.02.2024 - 14:00
Dzień dobry,
organizator konkursu nie udostępnia testów z poprzednich edycji konkursu, jednak po kontakcie mailowym otrzymałem 10 przykładowych zadań. Załączyłem je do artykułu w formie pliku do pobrania (link pod artykułem).
deratium
28.03.2024 - 12:00
Dzień dobry, 1. Czy jest 100% pewność, że 6 osób wyłonionych do części ustnej (i już po wynikach tej części) dostają indeksy na GUMed? 2. Jakie są kontakty organizatorów?
Dawid Pawlos
05.04.2024 - 12:18
Dzień dobry,
tak jak wspomniałem w komentarzu wyżej ustalenia dotyczące rekrutacji laureatów i finalistów ustalane są rokrocznie przed każdą uczelnię osobno. Dla GUMedu uchwała rekrutacyjna na rok 2024/2025 przewiduje, że finaliści i laureaci konkursu "Brain Bee" otrzymują 100% punktów rekrutacyjnych m.in. na kierunek lekarski. Jest to informacja, którą można zweryfikować na stronie uczelni (https://rekrutacja.gumed.edu.pl/54947.html).
Oczywiście należy spełnić warunki formalne związane z rekrutacją. W kwestii pozostałych kierunków prowadzonych przez tę uczelnię należałoby przejrzeć uchwałę rekrutacyjną dostępną pod wskazanym adresem. W razie wątpliwości pytanie tego typu należy kierować do działu rekrutacji danej uczelni. Jeżeli pytanie dotyczy wątpliwości kto uzyskuje tytuł finalisty, to mogę tylko powtórzyć informację przedstawioną w jednym z powyższych komentarzy, że informacje na ten temat przedstawione w artykule otrzymałem od organizatorów konkursu. W razie wątpliwości co do ich prawdziwości należałoby skierować stosowne pytanie do organizatorów. Odnośnie danych kontaktowych do organizatorów konkursu podałem w artykule następującą informację wraz z linkiem do regulaminu: "Dane kontaktowe do koordynatorów dostępne są w regulaminie konkursu na stronie organizatora: bezpośredni link do pobrania regulaminu."
Link: https://ptpk.org/pliki/ REGULAMIN_KONKURSU_%20BRAIN%20BEE%202024.docx
Ania obidzińska
28.07.2024 - 21:53
witam czy jak się uzyska finalistę konkursu oraz maksymalną ilość punktów rekrutacyjnych na daną uczelnię to czy będzie się miało na dokumencie maturalnym 100% z biologi czy trzeba i tak pisać maturę ?
Dawid Pawlos
29.07.2024 - 10:40
Wynik konkursu Brain Bee nie wpływa na świadectwo maturalne. Tytuł finalisty może jedynie wpływać na sposób liczenia punktów rekrutacyjnych na uczelniach, które respektują ten tytuł, przy czym zasady rekrutacji laureatów i finalistów konkursów są ustalane indywidualnie przez uczelnie i mogą być okresowo zmieniane (uchwały w tym zakresie władze uczelni często podejmują np. na okres 3 letni lub jednego roku). To czy trzeba pisać maturę z biologii w przypadku konkretnej uczelni będzie zależało od jej wewnętrznych uchwał, natomiast biorąc pod uwagę charakter rekrutacji i możliwość rekrutacji na uczelnie, które nie respektują tytułu finalisty wspomnianego konkursu, lepiej podejść do matury z biologii mimo wszystko.