Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 4

Matematyka, Uniwersytet Opolski - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok nie jest zły, jednak jeżeli już na pierwszym roku wątpisz w to czy to miejsce dla ciebie, to lepiej zrezygnuj od razu. Na naukę trzeba poświęcać dużo czasu, ponieważ wykładowcy nie potrafią przekazywać własnej wiedzy. Cały wykład to pisanie, pisanie i tylko pisanie, zero tłumaczenia. Na konwersatoriach tylko studenci rozwiązują zadania, wykładowca może podpowie, ale nic poza tym, według nich „Mając teorię, zadania nie powinny stanowić problemu”. Więc zrozumieć trzeba samemu, nie mają przykładów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wykładowcy obierają sobie jedną osobę, która rozumie najlepiej i wszyscy mają dopasować się do jej tempa. Ogólnie jest bardzo duże faworyzowanie tych, którzy rozumieją najwięcej, reszta nie ma znaczenia. Można chodzić na konsultacje, żeby spróbować tam nadrobić materiał, aczkolwiek wykładowcy nie są szczęśliwi gdy nieudolni studenci zajmują ich czas.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie ma praktycznie żadnych relacji, każdy myśli o sobie i o przetrwaniu na tych studiach. Nie zauważyłam żeby nawiązywały się jakieś przyjaźnie, niezależnie od roku.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie mieszkam w Opolu, tylko dojeżdżam więc nie wypowiem się.

Życie w mieście

Opole jest bardzo żywym miastem, jest mnóstwo fajnych knajp, które hucznie odwiedzają studenci. Komunikacja jest na poziomie bardzo dobrym, z każdej dzielnicy Opola dojedzie się bez problemu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeżeli nie przeszkadza ci użeranie się z nadąsanymi wykładowcami i brak przyjaciół to uczelnia dla ciebie

Matematyka, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo dużo nauki, w porównaniu do liceum, ze względu na obszerny materiał i trudne do zrozumienia tematy, szczególnie jeśli nie jesteś geniuszem matematycznym. Pierwszy semestr do przejścia, drugi daje w kość, ale nie ma rzeczy niemożliwych ;)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dobra organizacja na uczelni - np. daty większości egzaminów podawane są na początku semestru, podobnie z kolokwiami. W razie czego studenci mają możliwość dogadania się z profesorami, tak aby im było najwygodniej, co jest dużym plusem.
Dobrze zaopatrzona biblioteka, dlatego nie ma potrzeby zaopatrzenia w własne książki.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Panują dobre relacje między wykładowcami a studentami.

Życie w mieście

Bardzo dobra komunikacja miejska, bez problemu można dojechać na uczelnię z wielu miejsc.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

W Krakowie matematyka prowadzona jest na kilku uczelniach. Zainteresowanym tym kierunkiem poleciłabym przejrzeć dokładnie każdą uczelnię, sylabusy, progi itd, ponieważ jako studentka mogę stwierdzić, że matma na UJ jest bardzo ciężka (piszę po pierwszym roku doświadczenia).

Matematyka, Uniwersytet Opolski - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka na matematyce na UO jest bardzo oporna, wykładowcy niestety nie są szczególnie wyrozumiali, bądź pomocni - w większości nie przekazują informacji wystarczająco jasno, a tempo nadają osoby w grupie, którym materiał przychodzi najłatwiej, reszta nikogo niestety nie interesuje.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wybrany przeze mnie kierunek, moim zdaniem, daje ogrom możliwości, ale warto zaznaczyć, że ja wybrałam go z pasji i z konkretnie wyznaczonym celem. Sama uczelnia możliwość rozwoju niestety znacząco utrudnia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Tak jak wyżej, a w grupie raczej trudno się porozumieć, chociaż nie wiem z czego to wynika.

Jak jest z mieszkaniem?

Bardzo wygodnie, akurat dla mnie problemu nie stanowią także dojazdy.

Życie w mieście

Wspaniałe, Opole jest naprawdę przyjemnym miastem studenckim.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mi osobiście jest bardzo przykro w związku z zaprzepaszczeniem marzeń, mam nadzieję, że komuś ta opinia pomoże :)

Matematyka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok był łatwy, nauka tylko przed kolokwiami i w czasie sesji. Cały materiał raczej na zrozumienie i umiejętność wykorzystania wiedzy do rozwiązywania zadań. Pamięciówka to było kilka twierdzeń i dowodów. Z książek można było nie korzystać choć wykładowcy zawsze jakieś polecali. Miałam bardzo dużo wolnego czasu, więc zaczęłam studiować jeszcze jeden kierunek, w sumie tak jak połowa mojej specjalności. Na 2 i 3 roku było trudniej pod względem przedmiotów, bardziej zaawansowana matematyka ale nadal wystarczało uczyć się dzień przed zaliczeniem, pod warunkiem że się coś rozumiało na zajęciach. Wykłady nie były obowiązkowe i na większości ćwiczeń też nie sprawdzano listy, ale i tak studenci przychodzili na zajęcia bo jak się nie było to potem ciężko było ogarnąć materiał bez pomocy innych. Ogólnie studia licencjackie na matematyce były fajne i nietrudne. Ja pisałam pracę licencjacką ale wiem że od przyszłego roku będzie egzamin końcowy zamiast tego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć był zróżnicowany, zależało to od prowadzącego który je prowadził. Niestety byli tacy co nie potrafili przekazać wiedzy i przedmioty prowadzone przez nich były na słabym poziomie. Jeśli chodzi o bibliotekę to raczej nie odwiedzałam jej. Jest koło naukowe ale wiem o nim tylko tyle że istnieje i organizuje jakieś wyjazdy na konferencję i różnego rodzaju projekty.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Raczej nie ma wyścigu szczurów, większość osób pomaga sobie nawzajem. Zdarzają się odlutki typu "nie pomogę, jesteś moją konkurencja". Z wykładowcami można spokojnie się dogadać, bardzo często idą studentom na rękę.

Jak jest z mieszkaniem?

Jest wiele możliwości mieszkaniowych, ceny pokoi w pobliżu uczelni to ok 500-600 zł miesięcznie za 1 osobowy pokój. Gdzieś dalej, pokoje są tańsze, nawet od 300 zł ale to ok 30 min autobusem od uczelni. Akademik jest niedaleko głównego kampusu i cenowo to chyba 350-500 w zależności od akademika.

Życie w mieście

Bardzo lubię to miasto, wszędzie jest blisko, MPK jeździ zazwyczaj punktualnie i można dojechać bez problemu w wiele miejsc. Jest wiele knajp i klubów gdzie można pójść z przyjaciółmi oraz innych form rozrywki.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Cieszę się że wybrałam matematykę i polecam ją każdemu. W sumie cieszę się że studiowałam na UMCS, poznałam świetnych ludzi i studia tu nie były jakąś męka. I co najważniejsze warunki nie są drogie bo to 400 zł za przedmiot nie zależnie od pkt ECTS.