Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 5

Automatyka i Robotyka, Politechnika Śląska - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Przeskok dość spory jeśli chodzi o ilość nauki względem szkoły średniej, albo bardziej skalę trudności materiału do przyswojenia. Na pierwszym roku nie jest źle, powiedziałbym, że trzeba się po prostu przyzwyczaić do pewnych rzeczy. Analiza matematyczna, a teraz Matematyka to przedmiot, który robił największe przesiewy jeśli chodzi o studentów, jeśli z tym sobie poradzisz na pierwszym roku to zdasz. Drugi rok jest trochę cięższy, tzn. każdy semestr dzieli się na 2 bloki jeden ten pierwszy zazwyczaj jest łatwiejszy od tego drugiego. Czasu wolnego jest od groma, serio, to nie wygląda tak, że dzień w dzień siedzisz w książkach, ale też pograsz na kompie i pójdziesz w melo.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogólnie wiedza teoretyczna, która tutaj Ci zaserwują, poniekąd przyda się w zawodzie, głównie podstawy. Wykładowcy/profesorowie/doktorzy raczej wiedzy praktycznej w zakładach pracy czy firmach nie zaznali, poza paroma wyjątkami. Jeśli chodzi o przejrzystość warunków zaliczeń to wszystko zależy od prowadzącego xD, u jednego masz jak na tacy, u drugiego zaś zaliczenie zmienia się co kolokwium XD. Warto, polecam i zachęcam, wziąć udział w kursie certyfikowanym! organizowanym przez UE, na który może zapisać się każdy na 1 stopniu w biurze karier, kursy są różnorakie takie jak np. programowanie sterowników PLC, projektowanie CAD, uprawnienia spawalnicze itp. czy nawet kursy językowe. Jeśli chodzi o moje doświadczenie i to czego polecam się uczyć chociaż troszkę, byle by wiedzieć o co chodzi, to wszelkie przedmioty związane ze teorią sygnałów, sterowaniem, regulacjami automatycznymi, wiedzy związanej z automatyką jest więcej niż z robotyką.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest zróżnicowana, nie spotkałem się raczej z tym potocznie nazywanym "wyścigiem szczurów". Wiadomo, zależy z kim trzymasz, są ludzie i parapety. Ja raczej spotykałem spoko wariatów, sam staram się być pozytywny i życzliwy, ale no tak jak mówię trafiają się jednostki aroganckie, mało pomocne (z doświadczenia wiem, że jak ktoś na tych studiach nie chciał współpracować, a sam nie zakuwał 24/7 to więcej tracił niż zyskiwał). Prowadzący są zróżnicowani, jedni są do rany przyłóż, na prawdę z super podejściem, ale jest też paru takich, niewielu ale zawsze, na których cały rok składa skargę do prodziekan (polecam walczyć o swoje, ale grupowo, nie samemu, i też nie z każdym tzn. ze starymi profesorami czy kierownikami katedr nie wygracie, ale jak jakiś doktorek chciałby wam robić koło du*y to źle może skończyć).

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkałem i w akademiku i w mieszkaniu, szczerze, jeśli macie np. kogoś znajomego, z kim wiecie że będzie wam się mieszkać chociaż okej, to polecam akademik, tanio i wygodnie. Jeśli nie znacie nikogo, macie trochę więcej kasy, i np. wstydzicie się albo brzydzicie xd (chociaż wg mnie nie ma czego) to lepiej iść do mieszkania. Za akademik zapłacicie 400-700 zł (zależy który wybierzecie) za pokoje musicie liczyć 750-1000 zł.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w mieście jak i na samym śląsku top. Dojedziecie wygodnie wszędzie. Jeśli chodzi o życie towarzyskie to już zależy od was co lubicie. Ja z imprezowaniem/balowaniem nie miałem problemu. Polecam bar Dom Alchemika na rynku, mega miejsce, fajna atmosfera i dupcie można wyrwać. Jeśli komuś będzie za nudno, wsiada w autobus np. na kujawskiej przy akademikach, 40 min i jest w Katowicach (kluby, knajpy, restauracje). Na zajęcia raczej śmigasz na nogach, mieszkań wokół kampusu jest od cholery.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie wstydzić się pytać, nie zamykać się na ludzi, nie gnić w akademiku tylko poszaleć ze znajomymi od czasu do czasu, i przede wszystkim się nie poddawać, ale zastanowić się 2 razy nad wybraniem kierunku, żeby się po prostu nie męczyć. Uczelnia jest naprawdę dobra, jedna z lepszych w PL dlatego warto korzystać.

Psychologia, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki własnej nieco więcej niż w liceum. Z wolnym czasem nigdy nie miałam problemu. Sami wykładowcy są bardzo wyrozumiali, więc nie ma problemów z tym raczej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć na poziomie dobrym, wszystkie potrzebne książki zawsze były pod ręką bo biblioteka była stanowczo blisko. Pojawiały się tez od czasu do czasu różne kursy np. dot. sprawców przemocy. Pracę znaleźć w tym zawodzie nie trudno, więc też nie miałam z tym problemu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo przyjacielska wręcz atmosfera.

Jak jest z mieszkaniem?

Brak akademika może odstraszyć. Ja osobiście wynajmowałam pokój.

Życie w mieście

Miasto jak miasto, nic specjalnego nie można o nim powiedzieć.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, fajna uczelnia. Miło wspominam czas spędzony w niej, szczególnie wykłady np. z Dr Woszczkiem.

Psychologia, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa - opinia absolwenta studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest raczej spokojny, nie ma aż tyle nauki. Jest czas na zapoznanie się z grupą, jakieś wspólne wypady. "Jest dużo oddechu". Wszystkie potrzebne książki znalazłem w bibliotece uczelni, więc też nie ma problemu z tym.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć oceniłbym na 4/5 zawsze znajdzie się coś do poprawy. Uczelnia zorganizowała też kilka warsztatów głównie detektywistycznych, więc jak dla mnie bomba. Praktyki uczelnia też załatwi, jeżeli ktoś nie ma możliwości. Np. Uczelnia zorganizowała mi praktyki w Szpitalu, więc myślę, że też na plus. Co do pracy po studiach, to dzięki praktykom, miałem okazję poznać psychologię od innej strony i zdobyć możliwość pracy w tym miejscu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Spokojna, bezstresowa atmosfera.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie w własnym zakresie, nie ma akademików.

Życie w mieście

Nigdy nie miałem problemów z dojazdem do uczelni.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście polecam. Ja jestem zadowolony.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Śląska - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Cóż, jeśli chodzi o pierwszy semestr, to sam osobiście zdziwiłem się surowym ocenianiem podczas kolokwiów: patrząc na skalę błędów jakie się popełniało, to w liceum czasem dostałbyś pomimo tych błędów 4, na studiach nie zaliczą kolokwium. Jeśli ktoś będzie się uczył regularnie, w czym pomagają częste kolokwia z różnorakich przedmiotów, to taka sesja będzie bardzo prosta, chyba że trafi się na Profesora, któremu podpadnie cały rok, co się niestety zdarza.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli chodzi o poziom zajęć, to zależy. Na pierwszym roku mogę pochwalić poziom nauczania z "analizy matematycznej" - po ogarnięciu tego przedmiotu, reszta przedmiotów np. fizyka, elektromechanika, pod kątem rachunku matematycznego wydaje się banalna. Skrytykować mogę naukę programowania na pierwszym roku - najśmieszniejszy był przedmiot "programowanie obiektowe", gdzie na wykładzie poznawaliśmy absolutne podstawy c++, natomiast równolegle na laboratoriach były tematy związane z obiektówką, gdzie sprawozdania polegały na edytowaniu linii kodu udostępnionych przez prowadzących, gdzie wielu z nas nie wiedziało o co w tym kodzie chodzi, a co dopiero o pomyśle jak ten kod uzupełnić. Jeśli chodzi o bibliotekę, to może się zbytnio czepiam i nigdzie tak nie ma, ale czemu biblioteka nie udostępni elektronicznych książek wymaganych do takich laboratoriów? Zamiast tego na jednym przedmiocie wymagają skryptu do laboratorium, gdzie nie ma nawet fizycznych książek. Słabe, zwłaszcza w dobie zdalnego nauczania. Kolejna anegdota co do poziomu zajęć - porównując poziom wykładów w 3 semestrze, najlepsze wykłady były od Profesora, który dosłownie przepisywał wszystko ze swojej książki, reszta wykładów z różnych powodów odstawała poziomem... Jeśli chodzi o możliwości pracy po zakończeniu studiów, to szczerze wątpię, że zdobędę wystarczający poziom do znalezienia pracy, nadzieja w dodatkowym kształceniu się.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Chciałbym tutaj tylko ponarzekać jeśli chodzi o wykładowców, wybaczcie. Na programowaniu obiektowym, sprawozdania zostały ocenione gdzieś we wrześniu, mimo że termin był do rozpoczęcia sesji. Na mechanice poznaliśmy zasady zaliczenia przedmiotu albo pod koniec maja, albo na początku czerwca, nie pamiętam. Na dynamice układów studenci tracili punkty, bo zamiast arctg, pisali arctan (jesteśmy w Polsce, to używajmy polskich słów). Laboratoria z dynamiki układów oraz z fizyki (obydwa przedmioty zdalnie), polegały na tym, że prowadzące prowadziły spotkanie na teamsie przez MAKSYMALNIE 5 minut, a potem zwłaszcza na dynamice układów, wielu miało problemy. Relacje między studentami są gitez majonez, nie odczułem żadnego "wyścigu szczurów".

Mechanika i Budowa Maszyn, Politechnika Śląska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Z każdym rokiem nauki jest mniej jeśli się dobrze opanuje podstawy na pierwszym/drugim roku. Początkowo jest duży przeskok jak wszędzie. Na pierwszym roku zajęć jest mniej niż w liceum, ale nauki sporo.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju jest sporo (koła naukowe, konferencje, płatne praktyki i staże) jednak trzeba chcieć i dużo pracować.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Brak wyścigu szczurów, wiadomo zawsze znajdzie się 1-2 osób z niezdrową zawziętością, ale ogólnie atmosfera jest przyjazna.

Jak jest z mieszkaniem?

Miejsc do zamieszkania jest sporo i w porównaniu z innymi miastami są tanie. Pokój 2 os w akademiku to koszt 400-500 zł. Za jedynkę trzeba, zapłacić ok 600 zł. Ceny pokoi w mieszkaniach są podobne.

Życie w mieście

Zazwyczaj na zajęcia chodzi się pieszo ponieważ jest masa mieszkań blisko uczelni. Gliwice to miasto średniej wielkości i takie same są atrakcje średnie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli chodzi o politechniki to według mnie jedna z lepszych, a do tego nie trzeba wydawać milionów na utrzymanie. Jednak warto dużo pracować i się samemu interesować, bo to nie szkoła i nikt na tacy nie podaje co trzeba wiedzieć. Warto się postarać o stypendium (np. sportowe) bo już na drugim roku spokojnie można je zdobyć.