Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 9

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest bardzo ciężki ale okazuje się że to pikuś w porównaniu do roku drugiego. Matematyka jest okropnie ciężka i trudno ją zdać, jeszcze gorzej jest z chemią, materiał okropnie trudny a w tym wszystkim studenta najczęściej traktuje się jak przysłowiową ścierę. Do tego nawalone przedmiotów które nic nie maja wspólnego z kierunkiem ale są po to żeby być, poziom wiedzy przekazywanej na wykładach a tej wymaganej na zaliczeniach to niebo a ziemia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Rozpadające się laboratoria, czy fakt ze w zimie na głównej auli AZ nawet w kurtkach jest zimno? Komputery które mój rocznik już ledwo co pamięta a starsze widziały może tylko na zdjęciach? Warsztaty? Nie slyszałam o czymś takim :) Jest koło naukowe - Flogiston, działa ale nie jest to jakakolwiek znacząca skala. Praca może i po tym kierunku jest nawet dobrze płatna - przyda się żeby opłacić leczenie zdrowia psychicznego które tutaj naciągane jest to granic możliwości.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Trzeba się nauczyć bycia upokarzanym przy każdej możliwej okazji. Tutaj się nie uczy tutaj się pokazuje ze ktoś nie umie, bez tłumaczenia. Jeśli chodzi o studentów niewiele znalazłam tutaj osób z którymi udało mi się nawiązać relacje, wyścig szczurów jest i to jak najbardziej. Większość troszczy się o siebie i tylko siebie w końcu z jakiegoś powodu liczba studentów zmniejsza się o polowe już po pierwszym semestrze :)

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wiem jak wyglada mieszkanie w akademiku, jestem z Warszawy ale jak pomyśle sobie ze miałabym jeszcze płacić miesiąc w miesiąc duże pieniądze (nie oszukujmy się to stolica wszystkie ceny x2) to uciekałabym już dawno daleko daleko

Życie w mieście

Pw to centrum miasta dojazdów jest sporo, na depresyjne zajadanie smutków najlepsza jest hala koszyki zaraz obok wiele różnych restauracji i smaków pod jednym dachem

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeszcze raz nigdy przenigdy bym nie poszła na te studia i pomimo perspektyw wysokich zarobków po nich będę je z całego serca odradzała każdej osobie której chociaż przez myśl przejdzie pomysł studiowania tego. To co dzieje się to cyrk nie uczelnia, przykładowo teraz podczas pandemii na studiach kolokwia w weekendy, chore kryteria zaliczenia i kazanie kazanie studentom wybierać terminy zaliczeń, dogadywać się jednocześnie umywając sobie ręce w obliczu narastającego konfliktu

Fotonika, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku zajęć jest stosunkowo niewiele, głównie matematyka i fizyka. Na późniejszych latach liczba godzin spędzonych na uczelni wzrasta, wchodzą laboratoria np. z elektroniki. Książek nie ma dużo, acz dobrze jest na początku roku udać się do biblioteki, by je wypożyczyć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na tyle na ile zdążyłem tego doświadczyć (odszedłem w trakcie trwania studiów) poziom zajęć średni w stronę kiepskiego. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale nacisk kładło się głównie na bezmyślne wkucie reguł, wzorów i ich wyprowadzeń bez zrozumienia. Rozkład materiału beznadziejnie zaplanowany- na zajęciach na 1 semie wymagana znajomość rozwinięcia ciągów w szereg, pochodnych cząstkowych czy równań różniczkowych bez większego wyjaśnienia, a na matematyce jest to omawiane na późniejszych semestrach. Podobnie programowanie, które teoretycznie jest prowadzone od podstaw, w praktyce sposób prowadzenia wykładów i ćwiczeń wymaga od początku wiedzy i posiadania praktycznych umiejętności, bez możliwości nauczenia się podstaw na zajęciach- wszystkiego trzeba się uczyć we własnym zakresie. Wybór fakultetów baaaardzo mały. Biblioteka wydziałowa nieźle zaopatrzona. Niestety samorząd wydziału działa średnio, podobnie jak koła naukowe z których większość istnieje tylko na papierze. Wydarzeń wydział organizuje niewiele.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i ćwiczeniowcy różni- jak wszędzie- aczkolwiek prawie wszyscy są pomocni. Wyścigu szczurów raczej nie ma, aczkolwiek spory odsetek studentów jest "sam sobie" i nie ma ochoty się integrować. Pracownice dziekanatu miłe dopóki nie ma się sprawy, której załatwienie zajmuje więcej niż 10 sekund- wówczas zaczyna się spychologia i gadanie, żeby przyjść kiedy indziej, bo teraz nie ma na to czasu. Pani pracująca w bibliotece przemiła i pomocna.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa bardzo dobrze. Położenie uczelni w centrum ułatwia dojazdy i uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez miasto. Warszawa daje ogrom możliwości spędzania wolnego czasu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam dla osób, które nie widzą świata poza programowaniem, matematyką i elektroniką, chcących skończyć definitywnie naukę przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych. Jeśli ktoś chce tu studiować dla tytułu inżyniera po zakończeniu studiów szczerze odradzam.

Budownictwo, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, rozmawiając ze znajomymi z innych kierunków mogę powiedzieć, że pracy jest więcej niż na informatyce czy automatyce. Poziom nie jest wybitnie wysoki, ale ilość przedmiotów i wymagania z każdego sprawiają, że praktycznie nie ma wolnego czasu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dobre.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje między studentami są dobre, współpraca pomaga w nauce. Wykładowcy i asystenci mają dobre podejście do studentów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam dobrze się zastanowić nad wyborem tego kierunku, wymaga wiele poświęceń i praktycznie odpuszczenia sobie imprez lub bardzo dobrej organizacji pracy.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Sporo nauki i zadań do wykonania w domu, trzeba się przestawić na inny tryb niż liceum, zdecydowanie więcej pracy niż w szkole średniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Co do dodatkowych zajęć (kół naukowych, warsztatów, organizacji studenckich) to jest z czego wybierać. Biblioteka PW posiada duże zbiory. Jeśli natomiast chodzi o zajęcia to właściwie wszystko zależy od prowadzącego, ale są one ukierunkowane na przyszłą pracę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Między studentami atmosfera jest świetna. Jednak prowadzący zajęcia (odnoszę się tu tylko i wyłącznie do Wydziału Inżynierii Produkcji PW) to oddzielna historia. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby przychylne studentom. A spora część wydaje się specjalnie robić na złość. Niektórzy mówią że to przygotowanie do dorosłego życia, bo nigdy nie wiadomo na jakiego szefa się trafi, jednak to chyba nie wyjaśnia kompletnego braku szacunku niektórych wykładowców.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik 400-500 PLN, nie jest to najwyższy standard ale w tej cenie niemożliwe jest znalezienie sensownego mieszkania.

Życie w mieście

Warszawa daje dużo możliwości, komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Jedynym minusem są godziny szczytu i warszawskie ceny.

Fotonika, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku raczej miło i przyjemnie, głównie zaawansowane podstawy fizyki i matematyki. Czasu wolnego jest sporo, więc jest okazja na zaaklimatyzowanie się. Książek jest niewiele, co nie znaczy, że jest mało materiału. Na wyższych latach jest zdecydowanie trudniej, mniej czasu wolnego i zdanie wszystkiego od razu wymaga samodyscypliny.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

W bibliotekach są wszystkie potrzebne tytuły. Poziom zajęć zwykle wysoki, chociaż zawsze znajdzie się coś, na co można ponarzekać. Koło Naukowe Fizyków daje radę, poza tym na PW można znaleźć dużo innych ciekawych. Bycie członkiem koła naukowego otwiera drzwi na konferencje fotoniczne lub inne fizyczne. Fotonika nie kształci do jednej czy dwóch ścieżek kariery, ale otwiera możliwości w wielu różnych sferach. To kierunek interdyscyplinarny, kształcący myślenie analityczne, które jest potrzebne wszędzie. Można pójść w kierunku pracy w laboratorium i odkrywaniu nowych aspektów fizycznych lub opracowywaniu nowych technologii w firmach nowoczesnych technologii. Można robić hologramy, ulepszać panele fotowoltaiczne, badać lasery, materiały światłoczułe, ciekłe kryształy itp., tworzyć czujniki światłowodowe... Można też wybrać pracę w banku, przy analizie danych no i długo by wymieniać tak naprawdę. Można też zostać programistą, bo prawie na każdym semestrze jest jakiś język programowania. Dla najlepszych studentów jest opcja indywidualnego opiekuna naukowego, co wiążę się z braniem udziału w badaniach na wydziale, których jest sporo do wyboru. Można samemu zagadać do prowadzących (czasem oni zagadają) i też robić coś więcej. Polecam

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wydział jest kameralny. Studenci na roku bardzo pomagają sobie nawzajem. Nie ma wyścigu szczurów (może czasem mały podczas indywidualnego wyboru laboratoriów ale nikt nigdy nie jest pokrzywdzony i nie ma gorzej). Wykładowcy zwykle są prostudenccy. Dużym plusem jest właśnie mała ilość osób na wydziale, można łatwo wkręcić się w coś fajnego.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję mieszkanie z koleżankami. Warszawa jest droga, ale wybór za to niemały. Jak się ma szczęście to można coś fajnego znaleźć w dobrej lokalizacji. Akademiki politechniki nie są we wspaniałym stanie w większości ale co kto lubi, tam przynajmniej tanio.

Życie w mieście

Warszawy nie trzeba rekomendować. Transport na uczelnię świetny chyba zewsząd, w końcu jest przy metrze i blisko centrum. Zwłaszcza na początku studiów zwiedzanie Warszawy dla kogoś spoza daje dużo frajdy.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję, podjęłabym taką decyzję ponownie. Trzeba lubić fizykę, żeby się tu nie męczyć. Ale to chyba oczywiste. Nie polecam ludziom, którzy chcą "po prostu" mieć wykształcenie, a nie dostaną się na inne kierunki.

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli jest się po podstawowej matematyce jest bardzo dużo nauki matematyki, da się zdać, jestem tego żywym przykładem, ale trzeba chcieć, robić dużo zadań, pomocny jest Etrapez. Drugim przedmiotem pochłaniającym również dużo czasy jest chemia... Nasz profesor robi bardzo trudne egzaminy, możesz czuć się przygotowanym a okaże się że jednak nie, warto być u niego na wykładach ponieważ podaje on tam definicje które uznaje na egzaminie, z byle jakiej książki nie uzna. Czas wolny oczywiście jest, jeśli dobrze zagospodaruje się czasem. Jeśli chodzi o książki to warto wypożyczać z Biblioteki ponieważ jest ich masa, nie warto wydawać na nie pieniędzy. Aktualnie jestem na 2 semestrze, jest to dopiero początek, i mogę tylko powiedzieć że matematyki jest mniej, chemii wydaje mi się ze jeszcze więcej ale może to przez to że doszły laby? Fizyką się nie musicie przejmować!

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest bardzo wysoki, co prawda zdarzają się prowadzący ćwiczeń którzy nie potrafią niczego nauczyć ale dużo wymagają. Zaopatrzenie biblioteki jest dobre, ale warto zamawiać sobie online w wypożyczalni studenckiej BG. Działa u nas koło naukowe Flogiston, do którego naprawdę Zachęcam... Są wyjazdy np do Puław, w centrum nauki Kopernik mamy swoje pokazy dla najmłodszych. Jeśli ktoś zdecyduje się iść na profil praktyczny to praktyki ma już po 1 roku.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Trafiłam na grupę dziekańska która sobie pomaga, nie ma u nas osoby która traktuje innych jak konkurencję. Nie ma wyścigu szczurów. Większość wykładowców jest prostudenckich, jednak zdarzają się tacy którzy nie są zbyt mili, ale to jak wszędzie.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuje mieszkanie z koleżanką w dobrej lokalizacji, bo mam dojazd do uczelni tramwajem 15 min. Płacę 1200 zł (razem 2400) na miesiąc razem z kosztami za prąd, wodę, śmieci etc.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, dużo połączeń. Możliwości spędzania wolnego czasu jest wiele, można wyjść do kawiarni Costy, Nero, albo na pizze przy PW, na placu Narutowicza i wiele innych. Można zjeść również w Manekinie lub na stołówkach wydziałowych.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję tylko tego że nie rozszerzałam matematyki na maturze lub że w wakacje nie próbowałam do niej usiąść. To by mi ułatwiło pierwsze miesiące na uczelni i miałabym więcej wolnego czasu do spędzania z przyjaciółmi lub na naukę chemii.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Warszawska (PW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W liceum się nie uczyłam w ogóle (a byłam w czołówce najlepszych absolwentów). Na studiach trzeba było się zacząć uczyć i to dużo. Przez całe studia 4 książki, reszta to notatki z zajęć, prezentacje wykładowców i materiały z poprzednich lat. Na pierwszym roku wolnego nie ma zbyt dużo (dojeżdżałam codziennie 30 km), potem się nauczyłam studiować i znalazłam jeszcze czas na pracę. Im bliżej końca studiów, tym jest łatwiej. Pierwszy rok ma za zadanie odsiać słabszych studentów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kończę najlepszą uczelnię techniczną w kraju, więc możliwości rozwoju i dobrej pracy są większe niż gdziekolwiek indziej. Zajęcia są prowadzone bardzo różnie - są takie na naprawdę wysokim poziomie, a są i takie które nie wnoszą zbyt wiele. Dużo fajnych kół naukowych, żałuję ze nie byłam członkinią. W bibliotece jest wszystko, system biblioteczny sprawnie działa online.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścigu szczurów nie ma. Studenci sobie pomagają. Starsi przekazują młodszym materiały, możliwe pytania na egzaminy itp - trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Wykładowcy mają różne podejście, zwłaszcza do kobiet. Są tacy, którzy wszystkich oceniają sprawiedliwie i odnoszą się z szacunkiem, są tacy u których kobiety mają przechlapane, ale zdarzył się też taki jeden (przez 6 lat studiów), u którego to mężczyźni mieli problem z zaliczeniem.

Życie w mieście

Komunikacja ok, ale szybko zaczęłam jeździć na uczelnię autem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ze względu na prestiż uczelni polecam. To co bym zmieniła, to bardziej świadomie słuchała na zajęciach, zamiast rysować, rozmawiać i odpuszczać zajęcia.

Automatyka i Robotyka, Politechnika Warszawska (PW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki sumarycznie porównywalna z liceum, jednak inaczej rozłożona. W liceum - równomiernie przez cały rok, na studiach - w dwutygodniowym zrywie przedsesyjnym. Sama sesja to już wakacje. Spokojnie dałam radę pracować na 3/4 etatu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wysoko.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Świetna, prowadzący są przemili, ze strony studentów bywa różnie - masa jest dekadentów, którzy narzekają na studia, a tak naprawdę nie wiedzieli na jaki kierunek przychodzą.

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Politechnika Warszawska (PW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Mordor. Człowiek chciał skończyć z całym pomysłem studiowania (4 różne matematyki). Ale się nie poddawałem i przeżyłem! Potem już raczej przyjemność ze studiowania (wybrałem to co sprawia mi przyjemność + łatwiej trochę).
Aha i pierwsze dwa miesiące "pfff, politechnika, a miało być tak trudno". Do pierwszych kolokwiów :) Potem codziennie przez 2-3 miesiące nauka, aby zdać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dosyć spore (kilka certyfikatów), ale mogłoby być jeszcze lepiej, większy nacisk na pozauczelniane zajęcia, po których jest "papier".

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Miło, przyjemnie, tolerancyjnie. Nikt nie wybucha. Wszyscy otwarci, można pogadać, poznać. Czasem trafi się jakiś "student" co chce byś dał mu projekt, bo jemu się nie chce robić, ale to na każdej obecnie uczelni takie podludzie się trafiają, a na innych, szczególnie zaocznych myślę, że częściej. Ogólnie atmosfera na piątkę przez większość czasu.

Jak jest z mieszkaniem?

Brak opinii, dojeżdżałem 1.5 h w jedną stronę. Mamy parkingi do aut również.

Życie w mieście

Maszynka do kebabów na jednym z wydziałów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie JEDNA DUŻA UWAGA. Na moim kierunku czasem trafiały się przedmioty i wykładowcy - HUMANIŚCI. Boże. Jak ja sobie wyobrażę, że na innych uczelniach większość czy wszystkie przedmioty to klasa humanistyczna, matko :D Nigdy więcej, największa strata czasu jaka może być, tylko przedmioty ścisłe i techniczne, te rozwijają. Papkę że "trzeba dobrze zarządzać, aby wszystko dobrze działało" i próby "humanistycznego" udowadniania przez wykładowców, że są mądrzy i mają rację. Humanistycznego to znaczy "nieważne co mówisz, udawaj, że to mądre i że masz rację", a nie jak w matematyce jest jeden konkretny dobry wynik.