Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 16

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki? To zależy. Jeśli dobrze ogarniacie zwłaszcza matmę i chemię to nie odczujecie pierwszego roku aż tak bardzo. Większość jednak nie ogarnia, zwłaszcza matmy i stąd takie komentarze jak powyżej. Nauki mimo wszystko i tak jest więcej, bo to w końcu studia, tutaj taka "matura" jest co pół roku, a nie raz na 3/4 lata. Czasu wolnego raczej mało, zwłaszcza w okolicy kolokwiów, w trakcie sesji. Pierwszy rok odsiewa osoby, które nie mają wystarczająco samozaparcia/kompletnie nie nadają się do tego kierunku - czyli około połowę z +/- 200 osób. Progi niskie, ale ci którzy się nie nadają/dają sobie spokój zazwyczaj odpadają w trakcie 1, najpóźniej 2 roku. Na drugim roku jest jeszcze gorzej, pojawiają się najtrudniejsze przedmioty, najwięcej materiału, czasochłonne przedmioty. Oblewanie 50-70% studentów z takich przedmiotów jak chemia organiczna czy fizyczna to normalka. Studiowanie na warunkach, nauka w wakacje na poprawkę w sesji jesiennej, grupa pościgowa spadochroniarzy, robienie przedmiotów awansem, liczne spędy, repeta przedmiotów za rok - normalka na tych studiach, większości w którymś momencie powija się noga. Trzeci rok lżejszy, pod warunkiem, że się wszystko pozalicza, w innym wypadku ciąg dalszy piekła. Przy pracy inżynierskiej na 7 semestrze trzeba się co nie miara napocić.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kierunek daje naprawdę dużo możliwości, to trzeba przyznać. Można zajmować się stricte chemią/ inżynierią chemiczną pod różną postacią. Poziom zajęć? Bardzo różnie. Są przedmioty, na których prowadzący nie nauczy cię nic (ale na zaliczeniu oczywiście będzie oczekiwać od ciebie nie wiadomo czego - typowe), ale też są prowadzący, którzy bardzo profesjonalnie podchodzą do swoich obowiązków i można wynieść z zajęć bardzo dużo. Grupy dziekańskie 20-30 osobowe zazwyczaj, laborki w parach lub ok 5 osobowe. Poziom zorganizowania WChPW to nieśmieszny żart. Na tej uczelni wiadomo, że nic nie wiadomo. Polecam nastawić się na robienie pod górkę nawet jeśli da się coś zrobić prościej, szybciej, łatwiej to oczywiście nie, bo przecież trzeba wszystko udziwnić i skomplikować najbardziej jak się da. Biblioteki bardzo dobrze zaopatrzone, laboratoria od takich, które pamietaja czasy Marii Curie, do nowoczesnej infrastruktury. Są koła Flogiston i Herbion, które coś tam robią, ale to w mojej opinii nic ciekawego.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście do studentów? Bardzo różne, zależy na jakich prowadzących się trafi, lecz niestety z reguły potwierdzam negatywne komentarze odnośnie wykładowców i adiunktów. Wyścig szczurów? Zależy od osoby, ale tak, niestety daje się to odczuć, że większość "kisi" co ma tylko dla siebie/ małych grupek w obrębie których się trzyma.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmowanie drogie (w końcu stolica), akademiki tanie. Akademik jak akademik, polecam odrzucić wysokie wymagania mieszkaniowe i stereotypy o imprezach codziennie to mit (kto ma niby na to czas?).

Życie w mieście

Warszawa jest fajna gdy ma się pieniądze i lubi wielkomiejski vibe. W przeciwnym wypadku żyje się na niskiej stopie życiowej i czuje się przytłoczonym hałasem, pędem itp. Co kto lubi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zastanówcie się 2 razy jeśli chcecie to studiować. Do inżyniera zostaje w zależności od roku zazwyczaj 40-60 osób. Jeśli jest to wasz "plan B", bo np. nie dostaniecie się na farmę czy lek, to już lepiej zróbcie sobie rok przerwy, a jeśli myślicie że studiowanie tu pomoże wam w poprawieniu matury to odradzam. Musicie czuć się na siłach zwłaszcza z chemii, matmę da się ogarnąć, jest znacznie ciężej jeśli nie jest się po rozszerzeniu dobrze zdanym, ale nie jest to niemożliwe (choć większość na 1 roku odpada przez matmę za 9ECTS). Jeśli znajdziecie dość dobrze płatną pracę i ciekawe zajęcie to myślę, że warto zostać przemielonym przez tryby WChPW. I stopień to wycisk, na II póki co jest lżej.

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, w porównaniu z liceum to niebo a ziemia. Jak ktoś jest po rozszerzonej matmie są szanse że da radę, niestety osobom po matmie podstawowej odradzam, ponieważ nie warto marnować swojego zdrowia. Chemia to ciężki przedmiot do zdania podobnie z fizyką, a matma to już wgl szkoda gadać. Da się być na bieżąco na początku, lecz po miesiącu już człowiek nie daje rady. Wykładowcy robią błędy na tablicy i nie są pomocni. Czasu wolnego nie ma, bo z matematyki jest tonę materiału i ciężko to ogarnąć. W auli głównej jest zimno, trzeba siedzieć w kurtkach i laboratoria są w tragicznym stanie. Większość osób nie zdaje matmy i chemii i zostają wyrzucone ze studiów, a na 2 roku ludzie powtarzają cały rok.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości może i są ale mało osób pracuje w zawodzie, tak mówią nawet ćwiczeniowcy.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów. Każdy dba o siebie, oczywiście są pomocni ludzie, ale to wyjątki.

Jak jest z mieszkaniem?

Jak wiadomo w Warszawie jest drogo, a akademiki PW to syf i robactwo.

Życie w mieście

Tak jak wspomniałam czasu wolnego nie ma, jedyne co polecam to biblioteki takie jak buw czy koszykowa.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie idźcie tam jak chcecie mieć normalne i spokojne życie.

Budownictwo, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej nauki niż w liceum, trzeba poświęcać 4 h dziennie na naukę + chodzenie na wszystkie zajęcia i wykłady, w kolejnych latach nauka częściowo zamieniana na projekty, często bardzo pracochłonne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

W zasadzie przydatne rzeczy są od 4 roku i tu faktycznie wzrasta pozycja absolwentów na rynku pracy, niestety nawet na ostatnich latach wiele nieprzydatnych przedmiotów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców raczej niezbyt przyjazne, asystenci zdarzają się w porządku, jednak przeładowany program studiów psuje atmosferę.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój ok. 1500 zł wszytskie opłaty.

Życie w mieście

Dojazd metrem bardzo dobry, autobusy zatłoczone, korki.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo wszystko chyba było warto, bo dość łatwo znalazłem dobrą pracę, jednak niewiele rzeczy ze studiów do czegokolwiek się przydaje.

Inżynieria Biomedyczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Skok na głęboką wodę, osoby które rekrutowały się po liceum bez rozszerzenia z fizyki będą miały bardzo dużo do nadrobienia z fizyki, zaś osoby które nie miały styczności z programowaniem, mogą polec na C++. Matma wymagająca ale kto chce to zda, może niekoniecznie w 1 terminie ale w drugim już raczej tak.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dużo kół naukowych (jest Koło Naukowe Aparatury Biomedycznej KNAB), materiały są, wyposażenie dla biomedu (typu USG/CT/MRI/kardiomonitory/pulsoksymetry itp.) na pewno lepsze niż na innych polibudach (jest MRI na EiTI i MKG na MCHTR).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Biomed ma studia na 2 wydziałach - EiTI i MCHTR. Z mojego doświadczenia wynika że większe dziadygi i gorsze przedmioty są na mechatro niż eiti, co nie znaczy że na tym drugim jest łatwo.

Jak jest z mieszkaniem?

Kilkanaście akademików, miejsce się znajdzie zawsze, ceny 450-500 zł za miejsce w pokoju (UWAGA! NIE BIERZ ALCATRAZU, CHYBA ŻE LUBISZ ROBACTWO!!! - DS Akademik).

Życie w mieście

Mój akademik jest tuż pod metrem, 5min piechotą od EiTI i blisko MCHTR więc praktycznie mieszkam w Śródmieściu mając też blisko na uczelnię.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Generalnie jest spoko, polecam osobom które wiedzą że i tak muszą się przebranżowić, ale chcą posmakować wielu dziedzin inżynierskich.

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na studiach trzeba bardzo dużo się uczyć. 1 rok jest bardzo ciężki ale to chyba takie ,,przygotowanie” do tego co ma się wydarzyć dalej… 2 rok powtarza duża liczna osób, a na pewno przedmioty takie jak chemia fizyczna, ograniczona, spektroskopia (często poprawa fizycznej nie kończy się na jednym razie, ludzie z 7 semestru powtarzają ;)). Jeśli nie za bardzo lubisz matmę i stukać godzinami w kalkulator to polecam się zastanowić mocno, bo jak to wykładowcy mówią na 2 roku że to dopiero początek i matematyka nas nie opuści. Jest możliwość bycia na bieżąco ale do 1 fali kolosów. Potem czas wykładów zamienia się w czas na naukę, bo ciężko opanować tak dużo ciężkiego materiału. Potem około miesiąc przerwy między drugą falą kolosów i sesja na deser ;). Jeśli interesuje Cię bardziej praktyczna nauka to nie polecam, bo większość to jest rycie książek żeby odpowiedzieć na pytania na kolosach i egzaminach (chodź w mojej opinii to i tak mało, bo można liczyć na oceny w skali 2-3 inne istnieją na przedmiotach zapychaczach). Jeśli nie boisz się że zostaniesz zmieszany z błotem przez wykładowców to ok. Przepychanki z wykładowcami to normalność. Od niektórych to nawet ciężko liczyć na szacunek.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom jest bardzo wysoki, po liceum jest to ogromna różnica… Wiadomo to studia wyższe ale patrząc na inne wydziały ten jest naprawdę okropnie ciężki i straszna atmosfera tam panuje. Mając dużo znajomych na innych wydziałach (lepszych gdzie trudnej się było dostać) wyglada to inaczej, lepsze podeście do nauki, mniejsza trudność w zdawaniu i ludzkie podejście wykładających do studentów. I subiektywnie mówiąc maja więcej czasu wolnego gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów na maxa!!! Większość wykładowców i ich podejście do studentów daje wiele do życzenia, od pozwalania sobie na bardzo niemiłe odpisywanie na wiadomości, do komentarza nie nadajecie się na te studia….

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Po pierwsze musisz mega lubić matem, lubić liczyć zadania, być bardzo dokładnym, lubić dużo się uczyć i mega pasjonować się chemia ale też naukami technicznymi. Bo jeśli pójdziesz tak o, bo nie wiesz co zrobić to przemyśl to 100 razy. Moja wskazówka jest taka że jeśli zdecydujesz się na ten kierunek i wydział i przejdzie Ci przez myśl, że jest ciężko i nie dajesz rady to zrezygnuj… bo na tym wydziale nie ma czegoś takiego, że ten semestr jest ciężki ale w kolejnym już będzie lepiej, tak nie będzie…. Będzie ciężko do końca. Szczególnie 2 rok daje w kości, lecz to nie oznacza że będzie jakoś magicznie lepiej czy łatwiej później.

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na 1 roku jest bardzooo dużoo matematyki. Ja byłam po maturze podstawowej i nie jedną noc przez matematykę przepłakałam. Chemia za 1 roku wydawała się ciężka. Bardzo dużo szczegółowego materiału do opanowania, lecz patrząc na to co czeka studentów tego kierunku na 2 roku jest to pikuś. Statystki że ponad 50% nie zdało chemii fizycznej 1 i ludzie, którzy męczą się z tym przedmiotem do obrony pracy inżynierskiej. Tak samo z chemią fizyczną 2, która jest na 2 semestrze - tej nie zdało 72% ;) . Ale spokojnie 4 semestr nie zapowiada się lepiej. Większość studentów powtarza 2 rok studiów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeden wielki wyścig. Na każdym kroku kłody pod nogi. Ciężko liczyć na pomoc rówieśników, bo każdy martwi się o swoją dupe, do tego stopnia że jeśli o coś zapytasz to jest jedna wielka cisza, a na grupie lecą tylko pytania. Także jeśli jesteś indywidualistą to jest szansa że dasz sobie radę. Kierunek jest bardzo ciężki, a podejście wykładowców nie pomaga. Nie jest to miejsce gdzie chce się przychodzić. Panuje ciężka atmosfera. Każdy się boi pytać, a spowodowane jest to prawdopodobnie tym, że zazwyczaj pada odpowiedź ,,No normalnie, czego Pani/Pan nie rozumie,,

Życie w mieście

Uważam, że jeśli chce się zdać wszystkie przedmioty jest mało czasu na życie prywatne, a życie w mieście to już w ogóle.

Architektura, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest miły i łatwy. Dużo pracy kreatywnej. Drugi rok jest najtrudniejszy. W kolejnych latach jest się już przystosowanym do trybu wydziału. Czasu wolnego jest jednak niewiele.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości jest mało, biblioteka wydziałowa niewielka. Istnieją fajne koła naukowe. Na wydziale brakuje modelarni a nawet drukarki A4. Wszystkie koszty wydruków prac są po stronie studenta.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i prowadzący są zwykle bardzo negatywnie nastawieni do studentów. Program studiów jest przeładowany.

Jak jest z mieszkaniem?

Można znaleźć pokój nawet za 700-800 złotych, jednak oddalony ok 30 min od centrum.

Życie w mieście

Stolica ma bogatą ofertę kulturalną. Jest jednak zatłoczona i często stoi się w korkach w drodze na uczelnię.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Odradzam studiowania na wydziale architektury. Myślę, że wybrałabym uczelnię w innym mieście. Studia na PW są przereklamowane.

Technologia chemiczna, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest bardzo ciężki ale okazuje się że to pikuś w porównaniu do roku drugiego. Matematyka jest okropnie ciężka i trudno ją zdać, jeszcze gorzej jest z chemią, materiał okropnie trudny a w tym wszystkim studenta najczęściej traktuje się jak przysłowiową ścierę. Do tego nawalone przedmiotów które nic nie maja wspólnego z kierunkiem ale są po to żeby być, poziom wiedzy przekazywanej na wykładach a tej wymaganej na zaliczeniach to niebo a ziemia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Rozpadające się laboratoria, czy fakt ze w zimie na głównej auli AZ nawet w kurtkach jest zimno? Komputery które mój rocznik już ledwo co pamięta a starsze widziały może tylko na zdjęciach? Warsztaty? Nie slyszałam o czymś takim :) Jest koło naukowe - Flogiston, działa ale nie jest to jakakolwiek znacząca skala. Praca może i po tym kierunku jest nawet dobrze płatna - przyda się żeby opłacić leczenie zdrowia psychicznego które tutaj naciągane jest to granic możliwości.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Trzeba się nauczyć bycia upokarzanym przy każdej możliwej okazji. Tutaj się nie uczy tutaj się pokazuje ze ktoś nie umie, bez tłumaczenia. Jeśli chodzi o studentów niewiele znalazłam tutaj osób z którymi udało mi się nawiązać relacje, wyścig szczurów jest i to jak najbardziej. Większość troszczy się o siebie i tylko siebie w końcu z jakiegoś powodu liczba studentów zmniejsza się o polowe już po pierwszym semestrze :)

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wiem jak wyglada mieszkanie w akademiku, jestem z Warszawy ale jak pomyśle sobie ze miałabym jeszcze płacić miesiąc w miesiąc duże pieniądze (nie oszukujmy się to stolica wszystkie ceny x2) to uciekałabym już dawno daleko daleko

Życie w mieście

Pw to centrum miasta dojazdów jest sporo, na depresyjne zajadanie smutków najlepsza jest hala koszyki zaraz obok wiele różnych restauracji i smaków pod jednym dachem

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeszcze raz nigdy przenigdy bym nie poszła na te studia i pomimo perspektyw wysokich zarobków po nich będę je z całego serca odradzała każdej osobie której chociaż przez myśl przejdzie pomysł studiowania tego. To co dzieje się to cyrk nie uczelnia, przykładowo teraz podczas pandemii na studiach kolokwia w weekendy, chore kryteria zaliczenia i kazanie kazanie studentom wybierać terminy zaliczeń, dogadywać się jednocześnie umywając sobie ręce w obliczu narastającego konfliktu

Fotonika, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku zajęć jest stosunkowo niewiele, głównie matematyka i fizyka. Na późniejszych latach liczba godzin spędzonych na uczelni wzrasta, wchodzą laboratoria np. z elektroniki. Książek nie ma dużo, acz dobrze jest na początku roku udać się do biblioteki, by je wypożyczyć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na tyle na ile zdążyłem tego doświadczyć (odszedłem w trakcie trwania studiów) poziom zajęć średni w stronę kiepskiego. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale nacisk kładło się głównie na bezmyślne wkucie reguł, wzorów i ich wyprowadzeń bez zrozumienia. Rozkład materiału beznadziejnie zaplanowany- na zajęciach na 1 semie wymagana znajomość rozwinięcia ciągów w szereg, pochodnych cząstkowych czy równań różniczkowych bez większego wyjaśnienia, a na matematyce jest to omawiane na późniejszych semestrach. Podobnie programowanie, które teoretycznie jest prowadzone od podstaw, w praktyce sposób prowadzenia wykładów i ćwiczeń wymaga od początku wiedzy i posiadania praktycznych umiejętności, bez możliwości nauczenia się podstaw na zajęciach- wszystkiego trzeba się uczyć we własnym zakresie. Wybór fakultetów baaaardzo mały. Biblioteka wydziałowa nieźle zaopatrzona. Niestety samorząd wydziału działa średnio, podobnie jak koła naukowe z których większość istnieje tylko na papierze. Wydarzeń wydział organizuje niewiele.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i ćwiczeniowcy różni- jak wszędzie- aczkolwiek prawie wszyscy są pomocni. Wyścigu szczurów raczej nie ma, aczkolwiek spory odsetek studentów jest "sam sobie" i nie ma ochoty się integrować. Pracownice dziekanatu miłe dopóki nie ma się sprawy, której załatwienie zajmuje więcej niż 10 sekund- wówczas zaczyna się spychologia i gadanie, żeby przyjść kiedy indziej, bo teraz nie ma na to czasu. Pani pracująca w bibliotece przemiła i pomocna.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa bardzo dobrze. Położenie uczelni w centrum ułatwia dojazdy i uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez miasto. Warszawa daje ogrom możliwości spędzania wolnego czasu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam dla osób, które nie widzą świata poza programowaniem, matematyką i elektroniką, chcących skończyć definitywnie naukę przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych. Jeśli ktoś chce tu studiować dla tytułu inżyniera po zakończeniu studiów szczerze odradzam.

Budownictwo, Politechnika Warszawska (PW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, rozmawiając ze znajomymi z innych kierunków mogę powiedzieć, że pracy jest więcej niż na informatyce czy automatyce. Poziom nie jest wybitnie wysoki, ale ilość przedmiotów i wymagania z każdego sprawiają, że praktycznie nie ma wolnego czasu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dobre.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje między studentami są dobre, współpraca pomaga w nauce. Wykładowcy i asystenci mają dobre podejście do studentów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam dobrze się zastanowić nad wyborem tego kierunku, wymaga wiele poświęceń i praktycznie odpuszczenia sobie imprez lub bardzo dobrej organizacji pracy.

Strony