Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 9

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest dużo, na drugim roku już trochę mniej, za to na trzecim roku masa niepotrzebnych powtarzających się przedmiotów. Na pierwszym roku trzeba skupić się na biologii molekularnej, przygotowanie polega na czytaniu co tydzień 3 podręczników i uczeniu się konkretnej partii materiału z sylabusa, w między czasie sprawdzając która książka ma racje, bo informacje potrafią się wykluczać. Weryfikowanie tej przyswojonej wiedzy polega na ponad 3 h przepytywaniu 30 osób z podanych zagadnień.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Brak możliwości rozwoju, jedynie koła naukowe na plus, niestety większość studiów polega na robieniu prezentacji. Jeśli zależy wam na pracy laboratoryjnej lepiej wybrać inny kierunek, bo jest jej na prawdę niewiele. Mało rzeczy można zrobić samodzielnie, przeterminowane odczynniki i brak rękawiczek w niektórych zakładach. Ilość godzin laboratoryjnych jest bardzo mała przez co jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia na raz i ze wszystkim trzeba się śpieszyć. Wykładowcy pytają nas co będziemy robić po tym kierunku, bo sami nie wiedzą. Jedynie na plus zwierzętarnia na drugim roku i embriologia na trzecim. W Polsce po tym kierunku głównie badania kliniczne.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścigi szczurów. Wykładowcy wymyślający kolejne nudne przedmioty, żeby zapełnić program studiów. Większość wykładowców jest miła, ale wymagająca. Większość nie potrafi zainteresować tematem, więc czekasz aż wykład/seminarium się skończy, najgorsze repetytoria z prezentacjami studentów, na których wykładowcy też są znudzeni.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań i akademika podobne.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w porządku łatwo wszędzie dojechać, łatwo też znaleźć mieszkanie blisko uczelni.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru tej uczelni. Zajęcia nudne, kierunek miał być praktyczny, a w tym czasie sama teoria. Połowa zajęć to słuchanie o tym czego nie będziemy mogli robić. Przesyt informacji z którą nic nie możemy zrobić. Plan fakultetów wybierany całym rokiem, brak wyboru według własnych zainteresowań kierowany jedynie ilością ECTS. Obecność na wszystkich zajęciach obowiązkowa, ciężko odrobić jakąkolwiek nieobecność na uczelni. Duża ilość zajęć o takich samych treściach, również zajęć praktycznych. Nie polecam.

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki na pierwszym roku jest naprawdę dużo. Już przed pierwszymi zajęciami dostajesz kilkanaście stron do opracowania z literatury absolutnie nie do przetrawienia(zaawansowana biologia molekularna). Materiału z Anatomii, Histologii czy Biochemii jest naprawdę dużo. Cząstkowe zaliczenia w każdym tygodniu z kilku przedmiotów odbiorą wam chęć do imprez czy poznawania miasta. Zaliczenia końcowe w dużej mierze są egzaminami ustnymi na których nie wykręcisz się ściągami czy bazą od starszego rocznika. Jest ciężko i wymagająco.... ale spokojnie taki stan rzeczy uświadomi was w przekonaniu że jest to kierunek przyszłościowy, nowatorski i niezwykle ambitny. (I tutaj popełniasz swój pierwszy błąd) Wszystko to jest jedynie na pokaz co okazuje się na kolejnych latach.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest to kierunek niezwykle przyszłościowy i rozwijający. Nowa część medycyny która otwiera możliwości rozwoju i nowatorskich badań. Badania nad nowotworami, rozwój komórek macierzystych, badania na zwierzętach, pisanie artykułów naukowych dla topowych magazynów medycznych. Wszystko zależy wyłącznie od ciebie.
Biblioteka jest dobrze wyposażona, znajdziesz tam dosłownie wszystko.
Masz możliwość uczestnictwa w wielu konferencjach naukowych. Wszystko ułatwia przynależność do kół naukowych. Niestety koła naukowe związane z Biomedycyną są tragicznie zaopatrzone. Nie dzieje się tam zbyt wiele. Na uczelni liczą się koła oblegane przez studentów kierunku Lekarskiego czy Farmacji. Dodatkowo pandemia sprawiła że nie było miejsca dla studentów i ich własnych badań. Limity miejsc w zakładach oraz zamrożone fundusze na badania nie pozwoliły rozwinąć skrzydeł

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na uczelni jest przygnębiająca. Na początku studiów dowiadujesz się jak mało znaczysz w kontekście Lekarzy czy Stomatologów czyli oczka w głowie uczelni medycznej. Jesteś traktowany jako eksperyment i wykorzystywany do poprawienie portfolio Wielkiego Rektora Założyciela kierunku. Duża część prowadzących jest naprawdę sympatyczna, pomocna i prostudencka. Niestety zajęcia są ułożone absolutnie bez ładu i składu. Pojawiają się przedmioty identyczne o zmienionej nazwie. Twory nie wnoszące do twojego rozwoju absolutnie nic treściwego. Na jeden przedmiot istotny pojawiają się 3 przedmioty powtórki/zapychacze. Czasami ma się wrażenie cofania w rozwoju lub przebywania w domu wariatów.
Wyścigu szczurów nie stwierdziłem, raczej w małych grupach ludzie sobie pomagają
Ludzie jak to ludzie- różni (często osoby którym zabrakło wyniku na Lekarski)

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny za mieszkania są dosyć wysokie (od 700 zł w górę) ale masz wybór komunalne mieszkanie z wnętrzem jak z lat 70 i zapachem starego człowieka lub mini pokój w cudzie patodeveloperki (5 osób na 26 m2). Jest jeszcze opcja mieszkania na obrzeżach w lepszej cenie i warunkach (niestety około 40 minut do uczelni)
Jeśli chodzi o akademik to ceny przebijają nawet Warszawę (około 600 zł w górę za warunki jak z PRL)
Życia w akademiku nie udało mi się poznać ale z tego co słyszałem dosyć spokojnie

Życie w mieście

Miasto spokojne ale nie nudne, jest tutaj sporo klubów, barów czy wydarzeń kulturowych. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie. Komunikacja miejska sprawna i dobrze zorganizowana.
W okolicy dużo parków, Zalew czy górki do MTB.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli miałbym szansę wybrać jeszcze raz to nie wybrałbym tego kierunku na tej uczelni. Zdecydowałbym się na studiowanie Biomedical science za granicą lub poprawiłbym maturę i wybrał się na lekarski. Żałuję strasznie ponieważ rozpocząłem jako pełen pasji młody-człowiek a kończę jako smutny i pełen obaw o swoją przyszłość student. Jeśli naprawdę interesujesz się rozwojem medycyny i badaniami klinicznymi szukaj miejsca na Europejskich uczelniach gdzie studia nauczają rozumieć i rozwijać się a nie wkuwać bez ładu i składu tony materiału. Co jest przerażające moją opinię popiera większość kierunku, choć nie chce się na ten temat wypowiadać. Życzę ci powodzenia czytelniku!

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Materiału jest dosyć dużo, sporo rzeczy pokrywa się z tym co było omawiane w liceum aczkolwiek jest rozwinięte. Najważniejsze przedmioty to biologia molekularna, przedmiot ten jest w obu semestrach i kończy się egzaminem z całego roku ale przy systematycznym podejściu do pracy nie powinien stanowić problemu. Pracownicy uczelni są bardzo prostudenccy. Służą pomocą w trakcie zajęć zarówno tych teoretycznych jak i praktycznych, wszyscy są bardzo dobrze przygotowani do prowadzenia zajęć zdalnych (uczelnia pracuje w trybie hybrydowym, wykłady zdalne a seminaria i ćwiczenia stacjonarne)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biomedycyna jako kierunek pokrywa wiele przedmiotów takich jak anatomia, fizjologia, biologia molekularna, mikrobiologia, chemia ogólna i bioorganiczna, redakcja prac naukowych, bioinformatyka. Daje to bardzo dużo możliwości przy ubieganiu się o pracę na wielu różnych stanowiskach, aczkolwiek wykładowcy kładą nacisk na przygotowanie nas do ewentualnej pracy na stanowisku naukowym.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo prostudencka. Biomedycyna liczy 30 osób przez co panuje bardzo kameralna atmosfera, cały rok się zna i chętnie sobie pomagamy.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny akademika nie są wysokie, zależą od tego, czy chcemy pokój jedno czy dwu osobowy o zwykłym czy podniesionym standardzie. Kwestia mieszkań jest zależna od standardu, lokalizacji jak i czasu w którym zaczynamy poszukiwania. Najlepiej zacząć je jak najszybciej.

Życie w mieście

Miasto tętni życiem, również nocą. Jest wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu, liczne bary, puby, kluby, kina, restauracje, kawiarnie
Miasto jest bardzo "zielone" nie ma tu przypadków klasycznej betonozy. Kwestia dojazdów na zajęcia to głównie linia autobusowa 26 która łączy wszystkie budynki UMLubu

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo warto. Biomedycyna jako dziedzina nauki która prężnie rozwija się w Polsce potrzebuje wielu specjalistów, a UML to jedyna uczelnia na której znajduje się taki kierunek.

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest podobnie dużo jak w liceum, jednak w odróżnieniu od liceum uczysz się już raczej tylko zakresu, który Cię interesuje. Plusem jest to, że materiał z wielu przedmiotów pokrywa się ze sobą co ułatwia zapamiętanie go oraz wiele rzeczy rozjaśnia, pomaga logicznie skojarzyć. Wykładowcy są w większości prostudenccy i można się z nimi dogadać. Na razie uczymy się rzeczy podobnych jak na medycynie, z tym że w nieco okrojonym zakresie. Chyba najważniejszym przedmiotem na 1 roku jest biologia molekularna, która opiera się głownie na genetyce i inżynierii genetycznej. Materiału jest dużo, ale część się powtarza więc z biegiem czasu jest trochę łatwiej. Bardzo przyjemnym przedmiotem jest anatomia czynnościowa, która jest okrojona w stosunku do kierunku lekarskiego ale dzięki temu uczymy się tylko najważniejszych i najciekawszych rzeczy. Co do czasu wolnego, to zależy od momentu semestru. Na początku jest dość dużo zajęć, ale paradoksalnie łatwiej znaleźć czas na zajęcia dodatkowe (polecam zwłaszcza IFMSA, Zespół Pieśni i Tańca albo AZS). Pod koniec semestru jest mniej zajęć, przedmioty się kończą ale zaczyna się nauka do sesji. Jest ona jednak do zdania, nie ma tragedii ;)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Laboratoria w których pracujemy są całkiem dobrze wyposażone, ćwiczenia w nich to z reguły czysta przyjemność zwłaszcza gdy trafi się na fajnego prowadzącego. Można nabrać niezbędnych dla nas umiejętności praktycznych. Planowane są koła i projekty, bardzo ważne dla naszego kierunku gdyż nasza przyszłość zależy w dużej mierze od tego, co będziemy robić dodatkowo. Za granicą jest dość łatwo znaleźć pracę po tym kierunku, w Polsce cała ta technologia dopiero się rozwija, ale ma dobre perspektywy. Łatwo znaleźć też pracę na uczelni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na szczęście, jak już wspominałam, trafili nam się prostudenccy wykładowcy, co nie jest pewnikiem na studiach a naprawdę pomaga w nauce. Atmosfera na uczelni mi się podoba, tak samo jak atmosfera panująca na roku. Jest nas tylko 20parę osób, ale ludzie są naprawdę świetni, zawsze ktoś komuś pomoże, bardzo szybko się zintegrowaliśmy. Życzę tego samego kolejnym rocznikom :)

Jak jest z mieszkaniem?

Osobiście wynajmuję pokój w mieszkaniu w dość dobrym położeniu, łatwo jest znaleźć takie lokum jeśli poszukiwania zacznie się jak najwcześniej (najlepiej już w lipcu, kiedy upewni się o dostaniu na studia). Akademiki UM są jednak całkiem przyjemnym miejscem, np. pokoje w DS 1 były odremontowane w zeszłym roku. Jeśli chodzi o akademiki prywatne, pokoje są ładne i większe niż w uniwersyteckim, ale podobno częściej występują tam różne usterki. Cenowo akademiki prywatne porównywalne z pokojami jednoosobowymi na stancji.

Życie w mieście

Minusem UM jest to, że ma wiele budynków i zwykle na poszczególne zajęcia odbywają się w innych Collegiach, czasami trzeba się pospieszyć by zdążyć na nie dotrzeć. Jest linia autobusowa, 26, na której drodze znajdują się one wszystkie - przydatne, gdy mieszka się w okolicach "Chodźkowa". Jeśli chodzi o życie studenckie (podejrzewam, że kandydaci na studia są bardzo tego ciekawi), to oprócz akademików (;)) kręci się ono głownie w okolicach Krakowskiego Przedmieścia, gdzie w jednym miejscu znajduje się wiele barów, klubów itp. W klubach tych samorząd często organizuje okolicznościowe imprezy, jak np. otrzęsiny (zwykle odbywające się w dwóch klinach naraz). Miasto ogólnie jest bardzo przyjemne do studiowania. Zwłaszcza gdy jest ciepło i Lublin rozkwita zielenią, której ma całkiem dużo w porównaniu do innych większych miast.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, jeśli interesujesz się medycyną, zwłaszcza jej nowoczesnymi gałęziami, genetyką, biotechnologią, inżynierią genetyczną. Ważny jest też pomysł na własną karierę naukową! Warto jak najszybciej wiedzieć, w jakim chce się iść kierunku.

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej materiału, ale da się to jakoś ogarnąć, tylko trzeba rozplanować dobrze czas, a wolny się znajdzie, można dodać sobie dużo zajęć poza uczelnią, i tylko dobrze go zorganizować a wszystko da się pogodzić.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka zaopatrzona dobrze, poziom zajęć i kadry wysoki, perspektywy na pewno jakieś są.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Super podejście wykładowców da się dogadać ze wszystkimi, nie robią problemów, brak czegoś takiego jak wyścig szczurów wiele osób pomaga sobie nawzajem, ze względu na mała ilość osób można się dobrze zintegrować.

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa i podjeżdża pod samą uczelnię, więc dojazd jest dobry, jeżeli chodzi o spędzanie wolnego czasu jest wiele pubów, kino, karaoke każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie :)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam :)

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Duży przeskok z liceum, ale materiał do nauki bardzo ciekawy i przyjemny, jeśli się przyłożymy i będziemy systematyczni, wiec jeśli się dobrze rozplanuje czas spokojnie można kontynuować hobby i mieć wolny czas.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest wysoki, bardzo dużo zajęć praktycznych w laboratorium, wiele kołek naukowych oraz projekty naukowe. Biomedycyna to kierunek przede wszystkim dla ludzi ambitnych i kreatywnych, którzy chcą się rozwijać, chcą być częścią rozwoju nauki i medycyny. Możliwości po zakończeniu tego kierunku jest wiele, to już zależy od osoby. Biomedycyna daje wiele dróg rozwoju i zachęca do rozwijania siebie, wiedzy i swoich umiejętności, popycha do kreatywnego myślenia, do wyjścia poza schemat myślenia, że poza lekarskim nie ma innych dobrych, przyszłościowych kierunków. Jest ro kierunek bardzo przyszłościowy zarówno w Polsce jak i przede wszystkim za granicą.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie panuje tutaj wyścig szczurów, gdyż cały rok liczy zaledwie max 30 osób. Funkcjonuje tutaj bardziej tryb klasy jak w liceum - przyjazna atmosfera i cały rok pozostaje w bliskim kontakcie.

Życie w mieście

Dobra komunikacja miejska, do różnych katedr można chodzić zarówna na piechotę jak i jechać autobusem, a wolny czas można tutaj spędzać na więcej sposobów niż tego wolnego czasu rzeczywiście mamy.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Biomedycyna w Lublinie jest to jedyny taki kierunek w Całej Polsce, który ma zaledwie 2 lata i liczy 40 studentów biomedycyny w całej Polsce, jest to kierunek dwujęzyczny i przede wszystkim przyszłościowy i rozwijający! Ja bardzo polecam!

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu z liceum jest to zupełnie "inna bajka", co jest raczej zupełnie naturalne na nowym etapie nauki. Duży nacisk położony jest na wiodący przedmiot kierunku - biologię molekularną, w pierwszym semestrze także na chemię ogólną i organiczną, histologię i anatomię, w drugim zaś - biochemię, biofizykę i cytologię. Dla osoby lubiącej ścisłe przedmioty ilość nauki na pewno nie będzie przytłaczająca - dobra organizacja czasu pozwoli na dużo wolnego. Studia, jako całkiem nowe, działają jeszcze jako jednostopniowe - jednak plan magisterki rozszerza naukę do dziedzin takich jak onkologia, genetyka, biomedycyna sądowa. Ogółem, bardzo różnorodny i obiecujący kierunek.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są w części dwujęzyczne, dodatkowo istnieje przedmiot - terminologia biomedyczna w języku angielskim, jako fakultet także hiszpańskim/włoskim/rosyjskim/niemieckim, działają koła naukowe, jest wiele projektów, praktyki wakacyjne, Erasmus. Kierunek jako jedyny w Polsce jest niezwykle wręcz rozwojowy i przyszłościowy, daje wykształcenie naukowe, mogące być wykorzystane na wielu polach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo młoda kadra naukowa wprowadza atmosferę sympatyczną i dość swobodną (oczywiście bez przesady ;)), a "kameralność" kierunku (obecnie trochę ponad 20 osób na roku) sprawia, że czujemy się trochę jak rodzinka ;)

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik w pokoju 2-os. to koszt rzędu 500 zł/msc, stancje - w zależności od komfortu mieszkania i lokalizacji - są w podobnej cenie. Akademik rzecz jasna tętni życiem, jest miejscem spotkań i współtwórcą wielu świetnych wspomnień!

Życie w mieście

Lublin to miasto bardzo przyjazne młodym, szczególnie studentom. liczne zniżki, jak choćby w taksówkach, barach, kinach, aż się proszą o wykorzystanie ;) Dodatkowo miasto tętni życiem, kamieniczki przy Bramie są piękne, sama starówka bardzo klimatyczna, barów i klubów (no i galerii handlowych) - do wyboru, do koloru :) Nie wspominając już o takich atrakcjach jak park trampolin, Aqua Lublin czy wielkie lodowisko zimą... Nic tylko mieszkać!

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Baaaardzo polecam, zarówno miasto, uczelnię, jak i - przede wszystkim - kierunek. Zaskoczył mnie bardzo pozytywnie i nawet wcześniejsze myśli o poprawie matury i "drugim podejściu" na kierunek lekarski odeszły w niepamięć. Odnalazłam się tu świetnie i polecam biomedycynę całym sercem! :)

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest tak jak liceum, jeśli uczę się systematycznie to spokojnie mam jeszcze czas na wolontariat, IFMSA i dodatkowe zajęcia sportowe. Książki, które mam są jasno podane przez wykładowców (w większości są oni autorami) i udostępniają je w PDFie. Jasne skrypty (w większości) i warunki zaliczeń.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Fajną opcją jest możliwość robienia magisterki na moim kierunku w całości w jęz. angielskim, by uzyskać angielski tytuł MASTER OF SCIENCE... etc. Na razie mamy Biologię Molekularną w jęz. angielskim z profesorami z Meksyku, Belgii oraz Finlandii. Sposób ich nauczania jest bardzo oryginalny i różni się od polskiego.
Myślę, że certyfikat odnośnie pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi również pomoże mi w karierze. W ramach studiów mam go za darmo, a tak musiałabym wydać kilka tysięcy złotych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na większości przedmiotów wykładowcy bardzo się cieszą, gdy zadajemy pytania. Jest nas tylko 20 osób (tyle też było miejsc), na razie wszyscy się trzymamy, każdy się zna i sobie pomaga. Wszyscy się uczą, nie ma nawet specjalnie ściągania (oprócz histologii :P), ponieważ materiał sam wchodzi do głowy.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam w bardzo spokojnym akademiku razem z koleżanką z roku, cena może jest zawyżona, ale akademik jest po remoncie. 410 zł/mies/ pokój 2-osobowy

Życie w mieście

Bardzo dobra komunikacja miejsca, miasteczko jest na spokojnej dzielnicy. Minusem jest to, że jest daleko do innych uczelni, więc integrujemy się między sobą, nie ma też uniwersyteckiej stołówki, ani pobliżu jakiejś taniej restauracji, więc trzeba sobie samemu gotować, jak się zapomni - to się głoduje, bo nie ma wyjścia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

POLECAM! Bardzo przyszłościowy kierunek. Szczególnie osobom zainteresowanym genetyką, biologią molekularną, biotechnologią. Takim, które mają pomysł na siebie i nie boją się mówić po angielsku.

Biomedycyna, Uniwersytet Medyczny w Lublinie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu z liceum nauki jest o wiele, wiele więcej, poświęcić jej trzeba sporo czasu, ponieważ jest się ciągle weryfikowanym z wiedzy na kolejnych ćwiczeniach z przedmiotu. O wolny czas stosunkowo łatwo, jeżeli dobrze się nim gospodaruje. Książki można nabyć w punktach ksero na uczelni lub akademikach, ewentualnie w sieci.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest wysoki, wiele się wymaga, a nauczyciele wysoko stawiają poprzeczkę. Uczelnia organizuje wiele warsztatów i konferencji naukowych z wcześniejszymi zapisami lub wstępem wolnym. Po zakończeniu kierunku łatwo o pracę na uczelni, bądź za granicą, raczej trudno o perspektywy w komercyjnych firmach w Polsce.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W zależności od wykładowcy/asystenta różny jest stosunek, jedni są bardzo oficjalni, drudzy starają się skracać dystans wobec studentów. W miarę trwania studiów coraz bardziej można odczuć lekką rywalizację, jednak nie wprowadza to negatywnej atmosfery.

Jak jest z mieszkaniem?

Im bliżej centrum, a uczelnia znajduje się właśnie całkiem blisko niego tym ceny wzrastają, kawałek dalej można wynająć pokój 1-osobowy w cenie ok 500 zł w dosyć dobrym standardzie, za pokój 1-osobowy najbliżej uczelni ceny dochodzą do 800 zł za miesiąc.

Życie w mieście

Komunikacja miejsca działa bardzo sprawnie, dojazd do budynków uczelni znajdujących się dalej od siebie jest w pełni zapewniony, a autobusy jeżdżą często. Sam Lublin w kwestii rozrywek i spędzania wolnego czasu nie oferuje zbyt wiele, jednak można zauważyć tendencję do pojawiania się lokali skierowanych na osoby młode.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście, nie żałuję wyboru kierunku, jednak chciałbym go zmienić, ponieważ niekoniecznie odpowiada mi rodzaj pracy jaki bym wykonywał po zakończeniu studiów, jeżeli ktoś spełniałby się w pracy laboratorium klinicznym czy też analitycznym lub w koncernie farmaceutycznym to jak najbardziej polecam ten kierunek studiów.