Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 31

Dietetyka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Szczerze mówiąc chyba nie miałam bardziej leniwego okresu w swoim życiu. Ilość nauki jest taka, że wystarczy uczyć się dzień wcześniej, żeby zdać na minimum 4. Bardzo duża ilość "zapychaczy", które do niczego się nigdy nie przydadzą - istnieją chyba tylko po to, żebyśmy nie mieli za dużo wolnego czasu, którego i tak jest mnóstwo. Chodzić trzeba na wszystkie zajęcia, nawet na wykłady, bo sprawdzają obecność. Książki przez 3 lata studiów miałam 3, tylko na pierwszym roku, bo na reszcie można na luzie zdać z prezentacji udostępnianych na zajęciach. Samemu też trzeba robić sporo prezentacji na zaliczenia przedmiotów. Niektóre zajęcia są bardzo ciekawe, inne niekoniecznie, ale z tych najmniej ważnych przedmiotów są największe wymagania - standard.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Za dużo wymagań nie ma, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nie dał rady na tych studiach. Panie w dziekanacie bardzo pomocne, nigdy nie miałam nieprzyjemnej sytuacji, kiedy coś załatwiałam. Dużo kół naukowych, każdy znajdzie coś dla siebie. Generalnie uczelnia zaangażowana w różnego rodzaju wydarzenia, konferencje, konkursy.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są bardzo mili i życzliwi (w zdecydowanej większości :)), nie robią problemów z zaliczeniami przedmiotu (do tego stopnia, że czasem podają odpowiedzi na 60%, żeby przypadkiem ktoś nie przyszedł na poprawę...). Relacje między studentami są dobre, wszyscy sobie pomagają.

Jak jest z mieszkaniem?

Koleżanki z roku wynajmowały pokoje w akademikach i nie narzekały na ceny ani na współlokatorów. Ceny mieszkań zależne od lokalizacji, jak to w dużych miastach.

Życie w mieście

Generalnie komunikacja miejska jest dobra, wszędzie się dojedzie bez problemu. Wiadomo opóźnienia się zdarzają, czasem jakiś tramwaj nie przyjedzie, tak jak w każdym innym mieście. Możliwości spędzania wolnego czasu jest mnóstwo - puby, restauracje, kluby, obiekty sportowe, galerie handlowe, parki...do wyboru do koloru, na to w Łodzi narzekać nie można.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek jest świetny dla osób, które chcą studiować dla statusu studenta lub potrzebują papierka z dobrej uczelni. Jeżeli chcesz osiągnąć trochę więcej to przed Tobą duża ilość pracy własnej i pozyskiwanie wiedzy z innych źródeł.

Dietetyka, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok był chyba najtrudniejszy ze wszystkich. Zdarzało się, że na uczelni spędza się cały dzień (zajęcia od 8 do 21:30), były problemy z kupnem jedzenia w ciągu dnia ze względu na to, że nie ma w pobliżu żadnego sklepu, który jest otwarty do takich godzin (niby jest bufet ale otwarty jest chyba do godziny 16 albo 18). Jeśli chodzi o powrót z zajęć o później godzinie to było ciężko, najczęściej trzeba było biec po skończonych zajęciach (w zimę bez kurtki, bo nie było czasu się ubrać) na tramwaj, żeby nie musieć czekać samemu 30 minut na kolejny (oczywiście było zapytanie o szybsze wypuszczenie z zajęć, ale wykładowca zawsze twierdził, że szybciej skończy zajęcia i nie widzi potrzeby szybszego puszczenia). Nauki było sporo, co skutkowało małą ilością wolnego czasu do spotykania się ze znajomymi lub odpoczynku. Niekiedy trzeba było zarywać nocki nad nauką z powodu zajęć do późnych godzin, żeby nauczyć się na kolejny dzień na wejściówkę. Problemem były zajęcia w różnych miejscach Szczecina w ciągu jednego dnia i trzeba było jeździć po całym mieście mając zaledwie 30 minut na dojazd z jednego końca Szczecina na drugi - co według mnie jest żartem.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Mam wrażenie, że przez te 3 lata studiów uczyłam się ciągle tego samego (na każdym przedmiocie było mówione o np. cukrzycy czy otyłości (te same informacje były powtarzane przez różnych wykładowców). Godziny praktyk obcięte o połowę, zaczęłam praktyki na 2 roku - 80h (na pierwszym roku nie było praktyk), na trzecim tyle samo godzin co na drugim i chyba w połowie marca dowiedziałam się, że praktyki mam zrealizować do końca maja (więc organizacja na PUM'ie a zwłaszcza na dietetyce jest porażką i pozostawia wiele do życzenia). Wydaje mi się, że ciężko będzie znaleźć pracę z taką wiedzą - głównie teoretyczną, bo praktyki było mało (obcięte godziny) - możliwe, że komuś uda się znaleźć pracę w szpitalu, gdzie studia ukierunkowane są głównie na naukę pod kątem pracy w szpitalu. Jeśli planujesz swoją przyszłość z dietetyką sportową, nie ma na co liczyć bo nie nauczysz się tutaj niczego (był tylko jeden przedmiot z żywienia w sporcie).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera zależy tak na prawdę od wykładowcy, na którego się trafi. U większości nie jest ona fajna i myślą, że nie mamy innego życia poza uczelnią i mamy dostosować się pod nich (nie oczekując tego w zamian), zdecydowanie potrafią robić pod górkę. Oczywiście znajdą się tacy wykładowcy, którzy wkładają całe swoje serce w tą pracą, są sympatyczni, uśmiechnięci i chętnie przekazują swoją wiedze w sposób zrozumiały dla studenta - takich wykładowców to tylko ze świecą szukać.
Relacje pomiędzy studentami są bardzo dobre. Każdy stara się sobie pomagać jak tylko potrafi.

Życie w mieście

Jeśli masz czas na wyjście w weekend to jak najbardziej jest gdzie. Dojazdy komunikacją mogłyby być lepsze, żeby np. nie być na styk na zajęciach jak trzeba dojechać z jednego końca Szczecina na drugi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jakbym miała możliwość ponownego wyboru uczelni z kierunkiem dietetyka to z pewnością wybrała bym inną uczelnię (od tej bym trzymała się z daleka). Zdecydowanie żałuję, szkoda Waszych nerwów, czasu i przede wszystkim zdrowia

Dietetyka, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Studiuje na dwóch kierunkach na tej uczeni i pierwszy rok jest bezsensu. Masz przedmioty zapychające czas, które nawet przydatne nie są. Zamiast wypełnić ten czas przedmiotami, które naprawdę się przydadzą to wciskają przedmioty, które nic nie wnoszą.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dietetyka jest ukierunkowana bardziej na prace w chorobach. Jeżeli ktoś zamierzał robić coś w kierunku dietetyki sportowej, bo był tylko jeden przedmiot z tego. Więc nie ma możliwości rozwoju w każdej dziedzinie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zależy od kierunku, na drugim kierunku mam studentów, którzy jak powinie Ci się noga to się śmieją. Wiadomo, że wykładowcy są wymagający, ale niektórzy to są aż za bardzo, tylko utrudniają i robią pod górkę .

Życie w mieście

Miasto jest super, tylko teraz przez remonty komunikacja jest utrudniona

Dietetyka, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ogrom nauki w porównaniu do szkoły średniej, masz mało wolnego czasu dla siebie tak naprawdę. W kolejnych latach jest trochę lepiej. Jednak materiału jest strasznie dużo, zaliczenie goni zaliczenie, gdyż nie ma tutaj typowej sesji tylko jest ciągła. Zajęcia trwają od rana do wieczora, nie ma czasu iść po żadne jedzenie, czy chociaż odpocząć między zajęciami. Jeżdżenie po całym mieście w pół godziny na kolejne zajęcia to też nieśmieszny żart.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć na tej uczelni to kolejny nieśmieszny żart. Zero wiedzy praktycznej, wszystko to teoria. Brak spotkań z pacjentami, brak zajęć w szpitalu. Kompletnie nic. Pracy po tych studiach na tej uczelni to ze świecą szukać z taką wiedzą. Bez dodatkowych kursów ani rusz. Szybciej kogoś zabijesz niż wyleczysz. Co rok wałkowane są te same rzeczy, co robi się już nudne. Biblioteka to jedyne chyba co jest tutaj ok.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście większości wykładowców jest fatalne. Strasznie się wywyższają, pokazują swoją przewagę nad nami. Często zdarza się tak, że nie szanują naszego zdania, czasu, a od nas go wymagają.
Studenci są naprawdę w porządku, każdy sobie pomaga na tyle ile może.
Ale znajdą się też tacy wykładowcy, którzy podchodzą z sercem do studenta i są bardzo wyrozumiali. Takim tylko pomniki stawiać.

Życie w mieście

Ogólnie życie w Szczecinie jest spoko. Całkiem spoko się dzieje, jest gdzie wyjść w weekendy (o ile znajdziesz na to czas z taką ilością materiału na tej uczelni) Komunikacja miejska jest na dobrym poziomie. Pomijając remonty, naprawdę idzie się dostać w to miejsce co się chce.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję ogromnie wyboru uczelni PUM. Jakbym wiedziała, że jest tutaj tak fatalna organizacja wszystkiego, jak traktowany jest student to w życiu nie zdecydowałabym się drugi raz. Odradzam każdemu. Jeżeli ma się wybór i możliwości to polecam zdecydowanie iść na inną uczelnie, a od tej trzymać się z daleka. Stracony czas, nerwy, zdrowie a wiedzy tyle co kot napłakał.

Dietetyka, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wszystko spoko, przedmioty tylko jakby nie pod Dietetykę (połowa z nich nieprzydatne)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Średnie, nie jest to jakaś super uczelnia

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Masakra, studenci wobec siebie zawistni. Porażka Ślązaków.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie ma tragedii, mam 800 m do uczelni.

Życie w mieście

Trochę creepy ulice ale spokojnie

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mocne 5 /10

Dietetyka, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Generalnie nauki jest dosyć mało. Egzaminy można bez problemy zdać ucząc się dzień przed.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Beznadziejne, moim zdaniem kierunek nie jest przyszłościowy, jest zbyt duży wysyp dietetyków na rynku.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera okej jednak studenci dietetyki traktowani są przez uczelnię jako "zapychacz". Zawsze dowiadujemy się wszystkiego jako ostatni plus znaczna część zajęć jest cały czas odwoływana dlatego że kierunek lekarski ma pierwszeństwo i broń Boże żebyśmy im nie zajęli sali. Z tego powodu często tuż przed zajęciami były one odwoływane bo "lekarski nie ma sali".

Jak jest z mieszkaniem?

Stancje można wynająć od 500 zł nawet do 1000 zł. W okolicy uczelni dużo fajnych pokoi na wynajem.

Życie w mieście

Komunikacja okej. Korki tragedia ale za to na nogach blisko.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam iść na dietetyke na UR. Lekarski jak najbardziej jednak dietetyka to dno.

Dietetyka, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Oj jest co pisać. Odkąd dietetykę przenieśli z Wydziału Nauk o Zdrowiu na Wydział Farmaceutyczny to jest "ciekawie". Poprawek z kolokwiów z anatomii i fizjologii nie mają dwie (!!) osoby na cały rok. Z tym przedmiotem jest zresztą największy problem. Na kolokwiach są pytania o durne szczegóły zamiast konkretne rzeczy. Rozumiem, że fizjologia jest ważną dziedziną dla przyszłego dietetyka, ale tak masowe oblewanie z niej studentów to "lekka" przesada. Mam porównanie do innego medycznego kierunku, na którym było dużo fizjologii, ale tam ten przedmiot był prowadzony logicznie.
Zaliczeń ogółem jest na pierwszym semestrze bardzo dużo i tak naprawdę żeby to wszystko pozdawać w pierwszych terminach trzeba nie odchodzić od książek. Podobno na WNoZ było trochę lżej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka - nowa i dość dobrze zaopatrzona, panie pomocne :)
Poziom zajęć jest różny, zależy od wykładowcy.
Dietetyka jest bardzo ciekawym kierunkiem i myślę że ma w Polsce potencjał.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na moim roku ludzie są bardzo mili, nie zauważyłam wyścigu szczurów.
Podejście wykładowców do studentów jest różne, ale większość jest neutralnie nastawiona.

Jak jest z mieszkaniem?

Wrocław jest drogim miastem. 800 zł za pokój jednoosobowy to dobra cena. Ja akurat wynajmuję dwuosobowy za 600 zł/os. w ładnym mieszkaniu i blisko centrum, więc warto szukać.

Życie w mieście

Wydział Farmaceutyczny jest dość daleko od centrum miasta. Z dworca głównego regularnie kursuje parę linii na Borowską. Plus jest taki, że zajęcia prowadzone są w jednym miejscu, nie trzeba jeździć po całym Wrocławiu.
Generalnie Wrocław to miasto studenckie i każdy znajdzie odpowiednią rozrywkę dla siebie :) osobiście polecam Ostrów Tumski i bulwar Politechniki.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Dietetykę jako kierunek polecam, ale nie na wrocławskim Umedzie.

Dietetyka, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Uczelni nie polecam, kierunku tym bardziej.
Pierwszy rok jest trudny po pierwsze przez to, że są wtedy wciśnięte wszystkie duże przedmioty takie jak Fizjologia, Anatomia, Chemia, co sprawia, że można czuć się przytłoczonym. Przedmiotów typowo dietetycznych jest mało, z każdym kolejnym rokiem jest tego więcej. Zajęcia prowadzone przez pracowników szpitala (lekarze, dietetycy) są bardzo ciekawe, dużo gorzej z pozostałymi. Czasu wolnego jest dużo. Na 1 i 2 roku dosłownie przesiew robi Chemia i Analiza, potem jest już łatwiej. Dużo raportów, jadłospisy pisane na programie w Excelu, tabelki do wypełniania, ostatecznie nikt tego nie sprawdza, albo sprawdza tak szczegółowo, że wraca się z raportami po 5 razy. Książki są w większości zbędne, niektórzy wykładowcy dzielą się swoimi prezentacjami, u innych trzeba robić notatki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest żenujący, czasami spotkacie się z osobami, którym rzeczywiście zależy żeby was czegoś nauczyć, natomiast nie jest to zbyt częste. Pracy po Dietetyce nie ma, nie ma na nas pieniędzy, mimo że ciągle słyszymy że jesteśmy ważni, zostaje własna działalność.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców jest często lekceważące, panuje wyścig szczurów, ale to też zależy od rocznika na kogo się trafi.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajem mieszkania/pokoju w Bydgoszczy jest tańszy niż w innych dużych miastach w Polsce więc jest to spory plus, CM swoich akademików ma 3 w różnych miejscach Bydgoszczy w niskiej cenie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest bardzo dobra, autobusów i tramwajów jest sporo, rzadko są jakieś utrudnienia. Jest to ważne bo zajęcia często nawet jednego dnia potrafią być w bardzo różnych miejscach w Bydgoszczy, więc dojazd bez własnego samochodu byłby bardzo trudny. Miejsca do spędzenia wolnego czasu też się znajdą, ale Bydgoszcz nie jest typowo studenckim miastem, więc nie ma tego dużo.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zawód dietetyka nie jest i prawdopodobnie długo nie będzie uregulowany prawnie, co sprawia, że po studiach konkuruje się z osobami po kilku czy nawet jednym kursie przez internet. Szpitale nie mają na nas pieniędzy, więc liczba miejsc, w których można pomóc jest bardzo mocno ograniczona. Dziedzina bardzo szybko się rozwija, jest niezwykle interesująca, natomiast studia wydają się być bardzo mocno niedopracowane.

Dietetyka, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo powtórek z licencjatu - powielanie tematów. No i dużo przedmiotów typu "zapchaj dziurę". Nauki sporo, ale nic ciekawego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Osobiście nie polecam. Uczelnia ma głęboko gdzieś potrzeby studentów, a załatwienie czegoś graniczy z cudem. Ciągle zmiany w planie - z tygodnia na tydzień bo przecież student nie może mieć czasu dla siebie, tak? Wykładowcy różni - trafi się taki co przedstawi nowości i taki, co wiedzy nie odświeżył od 89 roku. Zdarza się również że nie pojawiają się na zajęciach co jest szczytem chamstwa - bo oczywiście bez wcześniejszego powiadomienia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Różnie. Raczej jest okej z tego co widzę.

Jak jest z mieszkaniem?

Mam własne mieszkanie - ale raczej jest duży wybór mieszkań w Pzn.

Życie w mieście

Aktualnie niewiele się dzieje - #pandemiatime.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście uczelni drugi raz bym nie wybrała. Ale to moje własne odczucia, może innym by się spodobało - ale dużo powtórek materiałów, dużo niepotrzebnych przedmiotów to marnowanie czasu.

Dietetyka, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo dużo zajęć, w dziwnych godzinach (np. jedne na 8:00, drugie na 15:00), porozrzucane po całym mieście. Nauki samej w sobie nie jest bardzo dużo, więcej jest chodzenia na zajęcia. Oczywiście trzeba przysiąść żeby zdać kolokwia i egzaminy, bez przygotowania raczej się nie uda, ale nie są to ciężkie studia. Jest czas na życie towarzyskie. Pomimo tego co mówią prowadzący książek nie trzeba kupować/ wypożyczać. Wystarczą notatki z zajęć, do niektórych przedmiotów skrypty. Na 1 roku są bardzo ogólne przedmioty typy anatomia, mikrobiologia, mało związane z dietetyką. Później jest już więcej, ale mimo wszystko jest dużo zapychaczy typu prawo i ekonomika. Najluźniejszy jest 3 rok, wtedy jest mniej zajec na uczelni a więcej praktyk w szpitalach. Dużo się można na nich nauczyć praktyki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ciężko jest znaleźć pracę w tym zawodzie. Trzeba być bardzo wytrwałym. Nastawić się, że jakiś czas to może być praca wolontariacka żeby zdobyć doświadczenie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Różnie. Niektórzy wykładowcy są mili, inni traktują studentów bardzo z góry. Jeśli chodzi o studentów to zależy od rocznika, niektóre roczniki są zgrane, na niektórych jest mniej przyjemnie.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój/mieszkanie najlepiej wynająć na woli/ochocie/śródmieściu. Ewentualnie gdzieś gdzie będzie dobry dojazd do trzech najczęstszych lokalizacji pomiędzy którymi trzeba jeździć czyli ul. Ciołka, ul. Zwirki i Wigury, ul. Koszykowa
Na pierwszym roku najwięcej zajęć jest w centrum na koszykowej, na 2 roku na ciołka, na 3 roku zajęcia na ciołka i szpitale w całej Warszawie (ale najwięcej na banacha) wiec super lokalizacja to okolice pl.Zawiszy - wszędzie w miarę blisko.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana. Dużo możliwości spędzania wolnego czasu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuje wyboru uczelni, ale wyboru kierunku już tak.

Strony