Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 9

Ochrona środowiska, Uniwersytet Wrocławski - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Studia zdecydowanie wszechstronne. Przedmiotami na pierwszym roku, które odrzuciły liczbę studentów z o połowę to zdecydowanie chemia i kartografia. Jeśli zdawaliście chemię na maturze nie powinno być źle, gorzej z osobami, które nie przygotowywały się do tej matury. Tak jak w przypadku reszty kierunków pierwszy rok jest ma przesianie ludzi. Plan lekcji do końca będzie najgorszym planem na świecie. Albo trafisz do grupy, która będzie ci pozwalać na czas wolny, albo będziesz w grupie z okienkami po 4/5h. Zostaniesz podróżnikiem ponieważ odwiedzisz aż 10 różnych budynków, w których będziesz miał zajęcia (jednego dnia możesz być nawet w 5 różnych miejscach!!!!). Jeśli myślałeś, że na studiach będziesz się uczył to co lubisz to jesteś w błędzie. Przez to że kierunek jest międzywydziałówką uczysz się o wszystkim: pogoda, skały, chemia, rośliny, komórki, wszystkie możliwe aspekty geografii, a nawet porosty (przedmiot fakultatywny).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia stawia na rozwój proponując nie tylko koło Ochrony Środowiska ale także koło geologów, biologów, itp. Bardzo promowany jest program Erasmus. Dodatkowo ilość ilość obowiązkowych lub nieobowiązkowych wykładów czy szkoleń jest bardzo duża.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Osobiście czułam, że przez fakt bycia na międzywydziałówce nie jest traktowana poważnie. Mimo wmawiania nam, że jest to kierunek bardzo przyszłościowy prowadzący (oczywiście niektórzy) traktowali nas niezbyt poważnie. Relacje między studentami raczej dobre, panuje wzajemna pomoc na danym roczniku jak i pomiędzy rocznikami.

Życie w mieście

Istnieje mnóstwo form integracji, możliwości rozwoju w sporcie i sztuce. Jednak jeśli chcesz dojechać na uczelnie a mieszkasz trochę dalej od centrum radze wyjść 15/30 min wcześniej. Licz się także jest to miasto wykolejeń.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Idź na Ochronę Środowiska jeśli cię to jara. Nie chodzi o to, że tok studiów jest poprowadzony tak żebyś został ekoaktywistą. Kierunek jest skonstruowany tak żebyś był świadomy otaczającego cię świata, zmian w jakim w nim zachodzą oraz w przyszłości dostania pracy w tym kierunku np. w: oczyszczalni ścieków, fabrykach, zakładach przemysłowych, urzędach, Wiosiu, Giosiu czy w leśnictwie.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Śląski - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku, w sumie tak samo jak na każdym kolejnym jest totalna mieszanka wszystkich dziedzin. Trochę glebnoznawstwa, matematyki (która chyba w liceum ma wyższy poziom niż na tych studiach), botaniki, chemii, biochemii itp. Aby się "prześlizgnąć" nie potrzeba wiele nauki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest niski; szczególnie rażąca jest ekologia na II roku, tematy są przerabiane powierzchownie; bez zainteresowania ze strony studentów i wykładowców, poziom zorganizowania jest zależny od wykładowcy, warsztaty i koła naukowe zbytnio nie istnieją. Możliwości pracy nie widzę - na stanowiska urzędowe trzeba mieć znajomości, a i za wiele umiejętności się nie posiada po tych studiach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy 50/50, niektórzy są fajni i pomocni, a reszta lekceważy studentów i jest wypalona. Relacje między studentami są pozytywne, choć od początku studiów studentów na kierunku błyskawicznie ubywa (co się dziwić xD), większość ludzi jest tam z przypadku: studia dla papierka bo nie dostali się w inne miejsce/ nie poradzili sobie na innych studiach lub studia wydawały im się "przyszłościowe" - może więcej sensu ten kierunek miały jako inżynierka, po licencjacie z ochrony na UŚ nie umie się nic.

Życie w mieście

Zajęcia odbywają się w trzech miastach: Katowice, Sosnowiec, Chorzów; czasem zdarzają się przejazdy między miastami w ciągu jednego dnia. Ta informacja za moich czasów nie była w opisie kierunku więc nie dajcie się nabrać, bo jest masakra z tym. Ogólnie ochrona jest traktowana bardzo po macoszemu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru kierunku i uczelni, nie polecam wgl.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Skończyłam studia inżynierskie, a potem zrobiłam magisterkę. Na pierwszym roku inżynierskich trzeba było się więcej uczyć niż w liceum, ale nie było problemów z zaliczaniem przedmiotów. Na kolejnych latach było łatwiej, już znaliśmy wykładowców, więc było już trochę wiadomo, jakie mają wymagania. A na pierwszym roku studiów magisterskich było świetnie:) byliśmy już bardzo zgrani, przyszły też nowe osoby. Studia magisterskie to tylko 1,5 roku studiowania, minęło nawet nie wiem kiedy. A teraz jestem mgr inż. i wygląda na to, że uda mi się znaleźć fajną pracę:)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ćwiczenia były w mniejszych grupach (12-16 osób), wykłady łączone. Warunki do studiowania dobre, fajne budynki, wykładowcy bardzo w porządku, warunki zaliczenia - jasne. Była możliwość zgłaszania się na konferencje studenckie, działanie w kołach naukowych, prowadzenie pokazowych zajęć na piknikach nauki. Możliwości własnego rozwoju były bardzo duże, jeśli tylko ktoś chciał, znalazł wiele takich opcji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na OŚ na UR jest przyjaźnie. Fajna atmosfera, byliśmy zgrani. I tak ogólnie - wykładowcy są bardzo OK.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik był blisko - w tym samym kampusie, dużo osób też dojeżdżało z domu.

Życie w mieście

Wielu z nas dojeżdżało samochodem, ale połączenia autobusowe centrum-kampus był dobre. Mieliśmy tez w Rzeszowie kilka swoich miejsc, gdzie można było fajnie spędzić czas.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Rzeszów to naprawdę przyjazne studentom miasto, a studiowanie na UR, przynajmniej na Ochronie środ.:), to był dobry wybór.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zajęć jest dużo i dużo egzaminów w sesji. Na pierwszym roku trzeba było poświęcić więcej czasu na naukę niż w liceum, ale przede wszystkim trzeba było przestawić swój tryb z "uczenia się w szkole" na studiowanie;) Było jednak wystarczająco dużo czasu wolnego, a już na drugim roku spokojnie udawało mi się pracować w weekendy w jednej z sieciówek.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo fajne są akcje typu dni otwarte, pikniki nauki i pokazowe warsztaty, na które każdy może przyjść, a studenci OŚ mogą w nich uczestniczyć jako prowadzący, pokazywać czym się zajmujemy w czasie studiów i opowiadać o naszych przyrodniczych pasjach. Możemy też działać w kołach naukowych, uczestniczyć w konferencjach, wyjeżdżać na Erasmusa. Po obronie inżyniera planuję pójść na studia magisterskie OŚ, a potem starać się o pracę w parku narodowym.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nasz rocznik jest bardzo zgrany, pomagamy sobie i wymieniamy się notatkami. Wykładowcy są w porządku - jeżeli pojawiają się jakieś problemy to ogólnie są wyrozumiali, choć trafiają się wykładowcy "trudniejsi do przejścia".

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest kilka minut drogi piechotą od budynku gdzie mamy zajęcia.

Życie w mieście

Do centrum Rzeszowa można szybko podjechać z kampusu - są częste połączenia autobusowe. Jest w Rz. wiele klimatycznych miejsc do spotkań ze znajomymi, organizowane są fajne koncerty. Na zajęcia nigdy nie dojeżdżamy daleko, wszystko jest na miejscu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo dobrze wspominam zajęcia terenowe, szczególnie te w Bieszczadach, Magurskim Parku i w Białowieży.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Rzeszowski (UR) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwsze 2 lata są dość obciążone, ale z każdym kolejnym rokiem ubywa egzaminów w czasie sesji.
Nie wszystkie informacje są podawane jak na "tacy" :P osoba ambitna musi poświęcić chwilę na zgłębianie swojej wiedzy, a jeśli jest ktoś dobrze zorganizowany to potrafi sobie wygospodarować czas wolny :) Plan zajęć jest rozsądnie układany, nie ma długich przerw miedzy ćwiczeniami/wykładami.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są na dobrym poziomie, laboratoria dobrze wyposażone.
Biblioteka ma bogaty księgozbiór, dostępne są w niej wszystkie pozycje książek wskazywane przez wykładowców.
Można udzielać się w warsztatach, piknikach naukowych, działać w kole naukowym, samorządzie studenckim.
Po OŚ można dorobić podyplomowo BHP co jest dodatkowym atutem przy szukaniu pracy np. inspektor czy specjalista do spraw ochrony środowiska.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na uczelni jest dobra, nie ma "wyścigu szczurów", prowadzący pomocni, sprawiedliwi co jest bardzo ważne (przynajmniej dla mnie :P ).

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań ok 700zł

Życie w mieście

Wszystkie zajęcia odbywają się na Kampusie Zalesie co jest dużym + ! Jest tu biblioteka, akademik, restauracja, sklep, punkt ksero. Uczelnia jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi Kampusami czy centrum miasta.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam OŚ oprócz zajęć teoretycznych czy laboratoryjnych jest wiele zajęć w terenie, na których panuje fajna atmosfera. Kierunek oferuje też ciekawe specjalności, każdy znajdzie coś dla siebie :) Ochrona jest II stopniowa po inżynierze można zrobić magistra.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Gdański - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki zależy od ciebie. Nikt ci nie każe się uczyć jak w szkole średniej. Zajęcia na uczelni przyjemne, ale się dłużą w porównaniu do lekcji w szkole. Wykłady w większości nie obowiązkowe, wiec nie trzeba na nie chodzić i można dłużej pospać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwość rozwoju bardzo dobra.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Pomiędzy studentami zawsze można znaleźć pomoc. Integracja wydziału jest bardzo dobra.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam na śródmieściu w swoim mieszkaniu. Ceny teraz są wysokie ale nie mam porównania z wynajmowanym.

Życie w mieście

Trójmiasto posiada bardzo urozmaiconą komunikację miejską. Czas wolny oczywiście można spędzać na mieście, są organizowane jakieś atrakcje typu jarmarki, juwenalia czy imprezy studenckie.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jak pierwszy rok, wszystko poznajesz również miasto

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Żadnego rozwoju, jeszcze domieszana chemia na doczepkę i kończąc to w sumie nie jesteś ani chemikiem ani biologiem, właściwie nie wiadomo co masz po studiach robić, a twoją pracę w urzędach wykonują ludzie z przypadku (znajomości wiadomo prl bis)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Spoko choć paru zadufanych bufonów profesorów też było

Jak jest z mieszkaniem?

Lipa nie odrobisz tego przez parę lat

Życie w mieście

Miasto jest ok

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Po takich "studiach" gdzie uczyli nas wszystkiego i niczego kompletny brak pracy, to już spawacz ma lepiej i kasjerka w markecie. W mniejszych miastach 1-2 osoby się tą ochroną środowiska zajmują i będą tam siedzieć jeszcze z 30 lat do emerytury. Potężna zagraniczna firma to samo, 1 osoba zajmuje się tym + bhp z doskoku. Wiadomości przekazywane nie przystają do rynku pracy i są już dawno nieaktualne. Po co takie studia organizują? Jedyne to może się tam nauczysz języka i na zmywak na zachód pojedziesz.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Mniej czasu można poświęcać jeśli jest się np. Po szkole średniej o tym samym profilu co studia, tak jak w moim przypadku. Więcej się dowiedziałam w technikum niż na studiach.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć niestety dość niski, nieraz mniej merytoryczne niż te w technikum.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jedyna rzecz pozytywna bo atmosfera niezapomniana bez wyścigu szczurów, pogoni, wykładowcy większość z klasą. Zwłaszcza z tej katedry bo napływów to różnie.

Życie w mieście

Miasto jak miasto w Kielcach rewelacji nie ma.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Czy polecam? Hmm rób to co kochasz i tyle nie idź nigdzie na siłę i pod wpływem kolegów bo zmarnujesz czas.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Osobiście poświęcam na naukę niewiele więcej czasu niż w szkole średniej. Różnica między szkołą a studiami jest taka, że tu ciężej się "prześlizgnąć" nie robiąc nic.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju są, ale czasu, ochoty i energii nie ma. Po zakończeniu moich studiów mam takie same szanse na podjęcie pracy w zawodzie jak wszyscy po jakichkolwiek studiach, czyli nikłe.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Są super wykładowcy, są też tacy których hobby jest dręczenie studentów. Ludzie są różni jak wszędzie, zależy jak się trafi.

Życie w mieście

Toruń to piękne miasto, komunikacja miejska działa sprawnie, dużo miejsc, w których można spędzić wolny czas. Polecam.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Radzę wybrać tę uczelnię jeśli masz mocne nerwy i anielską cierpliwość, ponieważ UMK cechuje się wszechobecnym chaosem i burdelem. Jeśli chodzi o studia, jest fajnie jeżeli choć trochę rzeczywiście interesuje cię ich temat. Różnorodność poruszanych tematów jest duża, wielu wykładowców jest naprawdę w porządku, generalnie mi się podoba i nie jest ciężko, wystarczy nie być kompletnym leserem.