Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 1807

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jestem studentką pierwszego roku kierunku lekarskiego. Jeżeli ktoś się już tu dostanie, bo napisał dobrze maturę to sobie poradzi. Miałam bardzo mało poprawek w tym roku. Są osoby które nie zdają wielu rzeczy i poprawiają i jest git. Problemem moim zdaniem jest to że uczymy się szczegółów. Rozmawiam z koleżankami z innych uczelni. Np w Poznaniu anatomia jest prowadzona bardziej w stronę kliniki a w Bydgoszczy liczą się drobne szczegóły z Bochenka. W Poznaniu piszą 4 kolokwia że szpilki i jakieś pytania teoretyczne do tego. Natomiast w Bydgoszczy w roku jest tego 16. (8 szpilek i 8 kolokwiów teoretycznych). Wszystko trzeba zdać osobno. Szpilki i teoria są jednego dnia po sobie. Jest to obciążające. Stresujące. Jest tego dużo.
Biochemia. Tu też uczymy się dosłownie wszystkiego najdrobniejszego. Wszystkie cykle metabolizmu na pamięć. Substrat produkt co wymaga jaki enzym cały metabolizm w ten sposób i inne rzeczy. Jest to do zdania. Poprawiałam tylko 1 kolokwium. Już nie pamiętam ale w ciągu roku jest ich około 6.
Więc to nie jest tak że uczę się więcej niż do matury. Mam czas dla siebie. Na sport. Dla chłopaka. Czasami tego czasu jest naprawdę dużo. A czasami wcale. Ale zawsze się wysypiam. Nigdy nie zarwałam nocki. Myślę że w CM uczymy się szczegółów i mało kliniki co jest niepraktyczne i jakbym miała wybierać ponownie to bym może celowała w Poznań.
Biologia molekularna. Ciężko. U nas było kilka wejściówek które trzeba było zdać łącznie na 60%. Materiał często trudniejszy niż anatomia i biochemia porównując materiał na jednej zajęcia. Takie szczegóły że nie da się tego wyjaśnić. W głowie się nie mieści. Totalnie. Uczenie się sekwencji genowych na pamięć. Ale zdałam też egzamin w pierwszym terminie. Długo się do niego uczyłam. Dniami. Wiele osób tego nie zdało, mniej niż połowa studentów. A np. w Poznaniu pisali jakąś kartę pracy lub kolokwium żeby zaliczyć ten przedmiot. Także widzicie. Słyszałam że najtrudniejsza w Polsce jest ale nie powiem tak ponieważ nie mam doświadczenia z innych uczelni. Dlatego nie mogę się wypowiedzieć pod tym względem. Na pewno w Poznaniu mieli łatwiej.
Znowu w Poznaniu wiem że jakiś przedmiot jest online. U nas wszystko stacjonarnie. Zajęcia odbywają się w 4 miejscach. Szpital Jurasz aula. Mieczysława Karłowicza 24. Łukasiewicza 1. Świętojańska 20. Trochę trzeba jeździć to fakt. W Poznaniu słyszałam że mniej. Że jakoś tak bliżej te miejsca są ale to byście musieli się popytać jeszcze, nie chcę źle czegoś powiedzieć.
W tym roku jakby to powiedzieć. Troszkę zaskoczyły nas egzaminy i kolokwia przez jakiś incydent studentów. Ktoś pisał w tamtym roku, że przedmioty same się zdają. Tak nie jest.
Techniki zabiegów i pierwsza pomoc prowadzone często w napiętej atmosferze. Wejściówki w formie która nie sprawdza realnej wiedzy. 2 minuty na 4 odpowiedzi na pierwszej pomocy. Odpowiedz trzeba napisać jednym słowem około. Pytania są tak sformułowane, że często nie wiadomo co dokładnie na nie odpowiedzieć. Możesz znać odpowiedź ale pytanie jest tak sformułowane że w te pół minuty możesz nie wpaść na odpowiedź lub napiszesz słowo za dużo i wtedy trzeba chodzić na poprawki żeby napisać to w 2 minuty. Ale są osoby które zdały to i mówią że okej i że bez przesady więc to moja osobista opinia. Oczywiście wszystko się zda tutaj i na spokojnie. To nie są rzeczy które by was uwalily. Totalnie nie. Ale zmęczą. To są zajęcia na których trzeba w skupieniu słuchać wszystkiego. Nie wolno wyjść się napić itd. I oczywiście bez telefonów wchodzicie na sale. Bez paznokci. Niepomalowane. Odpowiedni strój. Związane włosy. Bez biżuterii. Na tych przedmiotach po prostu są takie zasady i tyle.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są koła

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Pomiędzy studentami myślę że naprawdę świetna i bardzo sobie pomagamy. Przesyłamy sobie notatki na roku. W mojej grupie czuję wsparcie, nie ma wyścigów szczurów, kibicujemy sobie, pomagamy.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik 500 zł, jest pokój ciszy do nauki.
Mieszkania w rozsądnej cenie 2500+500 często

Życie w mieście

Ładna rzeka Brda, można chodzić na spacery. Ładne miasto.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Studiowałam lekarski tylko tutaj więc ciężko oceniać gdzie będzie lepiej a gdzie gorzej. Kierunek jest wymagający na pewno na każdej uczelni w Polsce. Najważniejsze żeby wybrać go z własnej woli a nie np. żeby zadowolić rodziców lub innych.

Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów niestacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok to prawdziwy koszmar na tej uczelni. Z 2-3 przedmiotów bardzo niekompetentni wykładowcy, którzy krzyczą i sieją toksyczna atmosferę , zajęcia są stresujące, po 1 semestrze wyleciało dużo osób, moi znajomi byli na lekach uspokajających przez te uczelnie. Odradzam kategorycznie ta uczelnie, jest wiele innych lepszych prostudecenckich uczelni.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Prócz anatomii i trochę biofizyki inne zajęcia nie wniosły w pogłębienie mojej wiedzy z zakresu medycyny.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Toksyczna (z małymi wyjątkami) niektórzy studenci są na lekach uspokajających.

Jak jest z mieszkaniem?

Jest duży wybór.

Życie w mieście

Miasto jest spokojne.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam tej uczelni.

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nikogo nie zaskoczę, pisząc, że dużo więcej niż w liceum jest tej nauki ale to wszystko zależy od was, uczelnia dostosowuje początek roku tak, żeby każdy powoli się wdrożył i tak z lekcji na lekcje było coraz więcej z anatomii i naprawdę dało się przyzwyczaić do tego ogromu materiału. Oraz też zależy na jakiego prowadzącego traficie z anatomii, są grupy pewnego doktora co naprawdę maja ciężko a są tez grupy mniej wymagających prowadzących - najczęściej asystentów. Ja cala swoja naukę na 1 roku przeznaczałem głownie na anatomie bo tutaj naprawdę wymagają sporego poziomu wiedzy a reszta 2dni/dzień przed byle zdać i wszystko zdawałem w 1 terminie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć z anatomii - zależy od prowadzącego. Z histologii - uważam, ze wysoki ale trzymają się jednego podręcznika więc nie ma wymagań z kosmosu wiec jest spoko. Reszta przedmiotów - o ile nie macie pecha z prowadzącym to baza siada i tyle w temacie zakuć zdać zapomnieć nie ma co się zapychaczami przejmować. Przejrzystość warunków zaliczeń - nigdy nie miałem problemu żeby się dowiedzieć czego będzie wymagał prowadzący i z jakiej książki.
Kola naukowe - są, wiem ze skn anatomii działa prężnie i z innych przedmiotów tez są. Można się rozwijać naprawdę jak się to bez problemu i każdy chętnie pomoże
Warsztaty/konferencje - najczęściej organizowane są w Katowicach, nawet jeżeli z ramienia wydziału w Zabrzu inicjatywa ale tez czasami są w Zabrzu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

prostudencko nawet ci najgorsi nie są aż tacy źli XD. Wszystko da się załatwić na spokojnie byle tylko pokazać im ze ci zależy i masz chęć

Jak jest z mieszkaniem?

ceny za pokój w okolicach 700-1200zl + opłaty. Akademik pokój jednoosobowy 1100zl a dwuosobowy 600zl (plus minus - nie mieszkam w akademiku to nie wiem dokładnie). Po osiedlu jak mieszkanie bliżej lasu macie to dziki w nocy lataja miedzy blokami XD

Życie w mieście

najlepsze co jest w Zabrzu to autobus do Gliwic


Ps. Nie chodźcie do baru "brama" nawet jak samorząd tam będzie robił. Patola i speluna

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, za każdym razem jakbym miał wybierać uczelnie wybrałbym śum zabrze.

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest sporo, ale na luzie do ogarnięcia - nie raz uczyłam się dzień wcześniej przed kolosem z anatomii czy histologii, a z innych przedmiotów to w ogóle parę godzin przed zaliczeniem. 2 razy poprawiałam maturę z chemii i biologii i uważam, że lekarski jest znacznie bardziej przyjemny, choć dużo zależy od tego, na jakiego prowadzącego się trafi (ja akurat trafiłam nieźle i z anatomii i histologii). może to kwestia tego, że wreszcie uczę się tego, co mnie faktycznie interesuję, ale serio nauka idzie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia jest kameralna, nie ma nas dużo, a możliwości jest ogrom - koła naukowe, ifmsa, konferencje, warsztaty, tylko trzeba się samemu zainteresować i pisać do ludzi. jeśli chodzi o układ zajęć to uważam, że jest bardzo dobrze zrobiony - np. z anatomii idziemy po kolei: kości, mięśnie, układy, a później robimy topografię, co jest mega spoko jako taka powtórka przed egzaminem. zaliczeń jest dużo, w porównaniu do innych uczelni (z tego co słyszałam), ale uważam, że to jest na plus, bo są mniejsze porcje informacji do nauczenia. jeśli chodzi o bibliotekę to tutaj jest trochę słabo - książki są, ale biblioteka jest mikroskopijna, a godziny otwarcia dosyć ograniczone - w weekendy jest zamknięta, a w tygodniu od 7:30 do 19 bodajże.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie ma żadnego wyścigu szczurów, wszyscy sobie pomagamy i wspieramy siebie nawzajem. wiadomo wyjątki są, ale to są pojedyncze przypadki.

Jak jest z mieszkaniem?

W porównaniu do Katowic czy Krakowa to Zabrze jest dosyć tanie.

Życie w mieście

Największy minus tej uczelni to miasto - Zabrze jest fatalne, nie ma co tutaj robić, przestępczość jest dosyć wysoka i samo miasto jest strasznie brzydkie. jedynym pocieszeniem jest autobus do Gliwic czy pociąg do Katowic (1-2 godzinki jazdy… ale raz na jakiś czas można się kopnąć).
komunikacja i dojazdy na zajęcia na pierwszym roku są w porządku.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

mimo miasta, polecam tą uczelnię

Biotechnologia, Uniwersytet Śląski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki jest trochę większa niż w liceum, dużo rzeczy będziecie robić praktycznie dlatego łatwo można załapać wiele rzeczy. Wykładowcy wkładają w swoją prace całe serce dlatego będą starać się wam wytłumaczyć wszystko jak najlepiej jesli czego nie zrozumiecie to zadawajcie pytania a prowadzący postarają się wam wszystko wytłumaczyć

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Organizacja jest na dobrym poziomie, jeśli chodzi o książki to dostajecie dostęp do Ciniby (ogromna bibliotek z miejscami do nauki)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest megaa prowadzący są cudowni i ludzie (przynajmniej z mojego roku) są wspaniali

Życie w mieście

W Katowicach wszystko macie pod ręką, wiele miejsc do spędzania wolnego czasu i spotkań z przyjaciółmi jedyny minus to korki lecz jest to minus każdego większego miasta

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli lubicie nauki biologiczne jest to idealne miejsce dla was

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do liceum nauki jest sporo dużo, to jak zrozumiecie materiał zależy głownie od was ponieważ prowadzący raczej wychodzą z nastawienia ze wy macie to umieć i tyle (są wyjątki ale sporadyczne)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczenia ma 4 biblioteki które są raczej dość dobrze zaopatrzone, wiele kół

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

OKROPNIE! Jeśli macie szczęście i macie fajną grupę to dacie rade ale nie oczekujcie pomocy ze strony prowadzących

Życie w mieście

Spokojne miasto ale raczej nie ma tu zbyt wielu miejsc do spędzania wolnego czas

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

SUM jest ciężką uczelnią ale z waszymi uni besti dacie rade

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pewno jest więcej nauki niż w liceum i jest ona też inna! Nie uczymy się typowo pod klucz CKE, który jak każdy maturzysta wie może być uciążliwy, a dla siebie, co jest według mnie bardzo bardzo dużym plusem. Myślę, że początki były dla mnie najtrudniejsze, kiedy myślałam że mam bardzo dużo nauki i nie dam rady jej przyswoić. Po pewnym czasie człowiek się przyzwyczaja do ilości materiału, który też znacznie szybciej wchodzi! Pamiętam jak cała nasza grupa bardzo zamartwiała się jak zrobimy całą czaszkę na zajęcia, a teraz bardzo chcemy żeby była na szpilkach z gisu... Wszystko zależy od perspektywy. A jeśli chodzi o czas, to końcowo da się go znaleźć na uczelni serio. Wiadomo są momenty, gdzie siedziałam cały dzień nad książkami a i tak nie umiałam połowy materiału ale do baru na drinki tez wychodziłam:)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Liczba grup i ich podział myślę że jest dobrze zorganizowany szczególnie widać to na anatomii! Każdy da rade popracować i pomyśleć nad preparatem. Myślę, że największy stres daje to że na naszym kierunku jest 100% frekwencji. Zamysł tego ze jedno nie kliknięcie czegoś na e-learning może sprawić ze nie zaliczasz roku jest troche straszne. Biblioteka jest za to super według mnie! Wiadomo nie jest to BUW jednak rokitnica jest dosłownie w środku lasu to i tak jak na nasze warunki można znaleźć fajne miejsce do nauki! Jeśli chodzi o koła jestem świadoma że jest wybór i sporo opcji jednak jako 1 rok nie chciałam nakładać na siebie tyle obowiązków. Za to jakieś warsztaty są bardzo częste! Dużo z nich jest niestety w Katowicach ale i tak mysle ze warto uczestniczyć!

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie czuje wyścigu szczurów co BARDZO doceniam!! Jako studenci mam wrażenie że (przynajmniej w grupie) fajnie się wspieramy i każdy z nas chciałby żeby drugi zdał. Podejście wykładowców jest wiadomo różne, najbardziej jednak takie przywiązanie czuć od asystentów na anatomii, z którymi mamy zajęcia w 14 osób. Tam czuć mega zaangażowanie co bardzo doceniam!

Życie w mieście

Z Zabrzem jest taki problem że na 1 i 2 roku mamy zajęcia głownie na rokitnicy w lesie. Więc na kampusie nic się nie znajduje:( jedynie czasem mamy zajęcia w budynku dziekanatu czy csm które są w centrum, wtedy jest dostęp do wszystkiego! Jednak Zabrze swoją wielkość ma.

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej niż w liceum, a nawet ja już byłem na takim elitarnym kierunku jak biol-chem-mat-ang w najlepszym liceum w mieście. Znaleźć dzień wolny to graniczy z cudem. Przed każdą wejściówką (są one praktycznie codziennie, co zajęcia) stres, że jeśli nie zdam to wylecę. Często kwestionuję słuszność mojego wyboru, może lepiej byłoby pójść na jakieś inne studia i skończyć je w 3 lata niż tutaj gnić i uczyć się przynajmniej do 30, podczas gdy inni mają już pozakładane rodziny. Co z tego, że jako 40 latek będę zarabiał dużo, jak to już połowa mojego życia (niektórzy mają już w tym czasie emerytury). Cóż, pozostaje mi siedzieć w wynajętej ciasnej kawalerce i się uczyć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia sama w sobie jest w porządku, ale wszystko zależy na jakich prowadzących trafisz. Możesz mieć piekło, albo trafić na wyrozumiałych. Grupy są około 30 osobowe. Jak zdałeś to zdałeś, nigdy już tej kartki nie zobaczysz na oczy. Książki w bibliotece szybko się rozchodzą, a jak jesteś zapominalski i nie wypożyczysz lub nie oddasz książki na czas to miej gruby portfel. Na razie się nie interesuję czy znajdę pracę bo najpierw muszę przetrwać do końca.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszystko zależy jaką masz pierwszą literę w nazwisku, bo na jej podstawie przydzielą cię do grupy i to z nią do końca będziesz mieć głównie kontakt.

Jak jest z mieszkaniem?

Jak się nie zaśpi to można coś znaleźć.

Życie w mieście

Nie ma życia na tych studiach, ale na mieście polecam kebab.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Przemyśl 2 razy wybór tych studiów, bo wciąż tak mało wiesz, mało wiesz…

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo zależy od prowadzących, w moim przypadku jest super i pierwszy rok w zasadzie nie był taki zły jak go malują.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Niektóre zajęcia pozostawiają trochę do życzenia, czasami organizacja kuleje ale to można wytłumaczyć liczbą studentów, grupy są raczej okej, jednak fajnie jakby na anatomii nie gromadziły się wszystkie w jednej sali u jedynego prowadzącego, który ma chęci coś poopowiadać i wytłumaczyć 🙃

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Mega przyjazna i czuć współpracę między studentami.

Jak jest z mieszkaniem?

Spoko, z helenki blisko na uczelnie ale poza tym to raczej trzeba się nastawić na dojazdy do centrum

Życie w mieście

No tutaj jest chyba gorzej... No w Zabrzu to można co najwyżej pooglądać zachód słońca XD, ale za to Gliwice i Katowice blisko a tam to już co innego.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jak się chce to się to ogarnie i może nawet będzie dobrze wspominać, najważniejsza to systematyczność i żeby znaleźć towarzyszy niedoli

Kierunek lekarski, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zupełnie inny poziom. Jedno zaliczenie potrafi być gorsze od całej matury.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Lekarski daje ogromne możliwości ale np. komunikacja dziekanatu ze studentami pozostawia wiele do życzenia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Moje doświadczenia z innymi studentami były bardzo dobre, wsparcie na każdym kroku. Wsparcie od wykładowców bardzo zależy od osoby ale raczej oceniam na minus.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania są w przystępnych cenach i jest ich dużo przy samym uniwersytecie. Ja czynszu mam około 900 zł.

Życie w mieście

Dojazdy są bardzo w porządku, wolnego czasu nie mam.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam zacząć naukę już w wakacje szczególnie anatomii. Są lepsze i gorsze momenty, będzie ciężko ale nie żałuję swojej decyzji.

Strony