Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 1604

Kierunek lekarski, Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego (dawny UTH) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Szczerze powiedziawszy odczułem różnice względem liceum, jednak w drugą stronę niż można by się spodziewać po lekarskim. Ogrom czasu wolnego w I semestrze, więc jest idealnie, bo można się swobodnie wdrożyć i zintegrować. Natomiast semestr II jest totalnym przeskokiem. Nie ma czasu na nic oprócz nauki, przynajmniej w moim przypadku. Nie jestem najszybszy w nauce, więc nie gwarantuje, że tak będzie dla innych, ale i tak wystarczało czasu na sport. Adiunkci są bardzo pomocni i mili, nie ma się poczucia, że jest się tylko numerkiem. Wśród studentów nie ma wyścigu szczurów (chociaż wiadomo są wyjątki). Największy minus to poziom egzaminów, bo co roku są inne i nie siada baza, więc trzeba się solidnie przygotowywać. Organizacja jest średnia, czasami nawet słaba, ale da się przeżyć. Dziekan bardzo dba, żeby dokręcić śrubę, więc poprzeczka jest zawieszona wysoko. Reasumując myślę, że plusów jest więcej niż minusów, także z czystym sumieniem polecam.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Funkcjonują koła, na pierwszym roku wybrańcy jadą na konkurs z anatomii. Wg mnie jak się chcę to się da. Ja nie szykuję się na karierę naukową, więc nie wypowiem się o kołach, bo w nich nie uczestniczę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy w większości są przychylni, uczelnia też, podoba mi się atmosfera, choć nie każdemu może odpowiadać kameralna atmosfera, bo u nas na roku jest jedynie ok. 80 osób.

Jak jest z mieszkaniem?

Da się znaleźć tani wynajem, z tego co wiem akademiki mają wysoki standard i są 3 minuty piechotą od wydziału. Da się też kupić mieszkanie w dobrej cenie i długoterminowo zredukować koszty, więc myślę, że w porównaniu do innych miast sytuacja jest na prawdę dobra.

Życie w mieście

Nie wiem

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Do anatomii używałem zamiast atlasu aplikacji "kenhub" i polecam, bardzo ułatwia naukę.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Opolski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Czuję się jakbym wróciła się do liceum. Ciągle wejściówki, sprawozdania i prezentacje. Coś pisze się cały czas jak w szkole. Anatomia bardzo dobrze prowadzona zajęcia z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych i prosektorium. Histologia praca na preparatach i szczegółowe odpytywanie. Elementy chemii, wejściówki, wejściówki i jeszcze raz wejściówki. Biologia molekularna zmora naszego roku, ciężko z tym, choć człowiek uczy się z 3 książek jednocześnie. Nauki jest dużo, normalnie jak w liceum.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na ten moment ciężko oceniać. Na pewno prowadzący wspominają o doktoracie, co jest dużym plusem, bo nie każda uczelnia ułatwia studentom rozpoczęcie kariery naukowej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jesteśmy jedną wielką rodziną, może lekko dziwną ale rodziną. Każdy sobie pomaga. Na prowadzących też złego słowa powiedzieć nie mogę. To są bardzo dobrze ludzie, wiadomo niektórzy lekko specyficzni, niektórzy bardziej wymagający, ale nie da się o nich nic złego powiedzieć, bo swoją pracę wykonują wzorowo i znacząca większość jest bardzo wyrozumiała, a z pozostałymi trzeba dobrze zagadać aby było dobrze. To też są ludzie i traktują nas jak ludzi, jeśli jest jakaś sprawa wystarczy e-mail i jeszcze mi się nie zdarzyło aby ktoś mi odmówił.

Jak jest z mieszkaniem?

Drogo, mało mieszkań, tragedia

Życie w mieście

Nie istnieje, małe miasto. Mało kawiarni, nie ma życia nocnego, klub jest bodajże jeden ale mało żywy. Generalnie miasto dziadków

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uczelnia na plus. Ludzie tu się wspierają czego pilnują bardzo starsze roczniki, że mamy być dla siebie partnerami nie wrogami. Prowadzący na plus bardzo kochani ludzie. Katedra anatomii prowadzona na najwyższym poziomie. Problematyczna jest jedynie ta biologia molekularna. Uczyć się trzeba, ale uczymy się przede wszystkim dla siebie. Irytująca jest ta ilość wejściówek, kolokwiów, sprawozdań i prezentacji. Dużo zajęć praktycznych bardzo na plus. Na ćwiczeniach na prawdę ćwiczymy.
Dużym minusem jest plan zajęć. Zajęcia zaczynają się dopiero o 8:30, zajęcia trwają 2.30 podczas gdy powinny 2.15 bo prowadzący ma doliczone 15 minut przerwy do zajęć. Plan jest w 4 blokach po 15 min przerwy między blokiem. Zajęcia zdalne i stacjonarne są tak wymieszane że często nie da się na czas dotrzeć z domu na uczelnię lub odwrotnie. Dużo czasu jest marnowane, bo przy 4 blokach to 4*15 min wbudowanej przerwy + 3*15 min przerwy po każdym bloku czyli marnujemy w ciągu dnia aż 1h 45 minut. No i marnujemy czas rano, bo zajęcia zaczynają się późno. Nie wspominając o tym, że często jest tak że mamy blok 1 i 4 więc rozbity, albo 1 i 3 co zmów marnuje dodatkowo nasz czas. Spokojnie plan można by ścisnąć w 2-3 dni w zależności od tygodnia, tymczasem mamy tak rozbity że czasem specjalnie trzeba iść na jedne zajęcia. Plan to straszny minus. Utrudnia podjęcie pracy na studiach.
Podsumowując: Dziekanat wspaniały, pracownicy akademicy wspaniali, prowadzący wspaniali. Koledzy na roku wspierający się wzajemnie. Uczelnia super wyposażona. Miasto słabe bardziej dla introwertyków. Plan beznadziejny

Ps. Rektorskie kierunku lekarskiego nie obejmują, wymagana obecność 100%, a jak cię nie ma to musisz odrabiać

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Uniwersytet Śląski - opinia studenta III roku studiów niestacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Brak info. Przeniesiony z innego uniwersytetu na 3 rok.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

2/10 nawet ich strona jest zacofana i pełno informacji tam jest nieaktualna.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

5/10 średniak

Jak jest z mieszkaniem?

Jak jesteś bogaty to coś wyrwiesz.

Życie w mieście

Miasto jak miasto. Można oddychać smogiem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Burdel organizacyjny na skalę porównywalną do inwazji Putina na Ukrainę w 2023 roku. Niby damy radę na początku, a jak się zapiszesz to poznajesz prawdziwy stan uczelni.
Brakuje miejsca, aby zarejestrować się na przedmioty? Wystarczy telefon -> 3 godz. później -> Należy wypełnić dokument i dostarczyć na uniwersytet. Termin czasowy to 3 dni.
Masz zaległości i musisz zdać poprzedni rok? Masz tutaj listę w czym jesteś do tyłu i powodzenia. U kogo zdawać? Nie wiem. Masz tutaj harmonogram zajęć wszystkich klas. Powodzenia.
Dziekanat -> Dyrektor powinien robić za łącznika pomiędzy uczniami, a wykładowcami.
Uczeń -> Połowa wykładowców nie odpisuje na wiadomości
Dyrektor -> Spoko. Na stronie masz dokument. Aby mógł działać potrzebujesz podpisy od wszystkich wykładowców. (wykładowców sobie sam znajdź. Od tego masz Internet młody)
Wysyłasz zapytanie, do których wykładowców masz zdawać materiały -> totalnie zignorowanie przez Dyrektor.
Ktoś zachorował i potrzeba zgody, aby ktoś wcześniej przyszedł na zajęcia -> odpowiedź natychmiastowa.

W sumie do nadrobienia mam około 8 przedmiotów z czego będąc w 3 klasie to równocześnie pisz pracę licencjacką i bądź na bieżąco z bieżącymi przedmiotami.
Oczywiście samemu zorganizuj zdanie zaległych 8 ale nie wiadomo u kogo. Po co podawać informacje potrzebne?
Inny wykładowca odmawia nauki, bo to przeczy ETYCE, aby dawać zajęcia indywidualne, ponieważ każdy uczeń jest równy.
W jaki sposób jestem równie traktowany, jeżeli nawet nie daje mi się możliwości nauki i zdania? W jaki sposób jestem równie traktowany, gdy oczekuje się ode mnie, abym się rozdzielił i był na 3 wykładach o tej samej godzinie? Może powinienem spłodzić dziecko i aby ono uczęszczało w moim imieniu czy coś? Nie wiem. Może kolegę wynajmę, żeby się przedstawił za mnie i posiedział na innym wykładzie i potem za mnie zdawał w moim imieniu, bo egzamin też pewnie się pokryje godzinami i będę musiał się rozdzielić, aby być w obu miejscach równocześnie. Nie wiem.

Nie wspominając, że mam autyzm i mam problemy z efektywną komunikacją. Nie ważne. Są równi i równiejsi mimo, że to "wbrew etyce" czy coś. Może moja egzystencja jest również "wbrew etyce", bo się urodziłem nierówny i niedorozwinięty.
W ostateczności chciałem po prostu powtórzyć drugi rok, aby nie mieć zaległości, bo według spisu to wszystkie zaległości pochodzą z drugiej klasy. Wystarczyłoby mnie wpisać do drugiej klasy i nie byłoby problemu, no ale jak to? Przecież trzeba pokazać jak bardzo "zorganizowane" jest to miejsce. " I tak pomogliśmy jak się dało" - Dając do 3 klasy i nie dając możliwości nawet zaliczać tych braków.
Spoko. Czuję się jak w przedszkolu.

Zwracaj się do Profesorów oczywiście "Wasza Wysokość", bo inaczej się obrazi i przestanie odpisywać. (W sumie czasami musisz specjalnie odpisać z błędem, aby chciał Ci odpisać, bo inaczej wy**bane.) Czyli gry psychologiczno-polityczne. Na innym uniwersytecie to wielki wykładowca chciał z Polski robić Amerykę, gdzie on tylko przybijałby pieczątki, a uczeń ma prowadzić zajęcia... To na ch... te uniwersytety istnieją? Skoro uczeń ma prowadzić lekcje i "wie lepiej"?

Ogólnie to czuję się jakby kadra zarządzająca i niektórzy profesorowie byli tam dziećmi zamiast dorosłymi, którzy dawaliby przykład w byciu osobą komunikatywną.
Dostęp do materiałów naukowych zależnie od wykładowcy. Jeden da.. drugi nie.. trzeci da na własnej stronie... czwarty to w sumie za drobną opłatą się podzieli...

Chemia medyczna, Uniwersytet Jagielloński (UJ) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy semestr to dopiero rozgrzewka, w drugim semestrze wchodzą laboratoria, na które trzeba poświęcić sporo czasu. Pierwsze 2 lata są zdecydowanie najtrudniejsze, później już z górki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dla najzdolniejszych i najbardziej ambitnych możliwości są nieograniczone - koło naukowe i Samorząd prężnie działają, również można nawiązać współpracę z zespołami badawczymi na Wydziale i rozwijać się naukowo, co procentuje w przyszłości.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera między studentami jak i podejście Prowadzących zależą od konkretnych osób, jak wszędzie. Na ten kierunek trafiają osoby, które często poprawiają maturę by iść na lekarski/lekarsko-dentystyczny, stąd skład studentów po pierwszym semestrze a potem po pierwszym roku, znacząco się redukuje.

Jak jest z mieszkaniem?

Kto nie mieszkał w akademiku ten naprawdę nie studiował ;) Polecam akademiki UJ, są naprawdę nowoczesne i świetnie wyposażone, wszystkie przeszły remont. W akademiku można poznać osoby ze starszych roczników ze swojego kierunku, co może się przydać podczas studiowania.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest na najwyższym poziomie, nie ma problemów z dojazdem na zajęcia jak i przemieszczaniem się między wydziałami (niektóre zajęcia nie są na Wydziale Chemii).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek wymagający dyscypliny, pracy i uczy pokory. Zdecydowanie dla osób systematycznych, ambitnych i lubiących chemię. Nie będziecie się nudzić ;)

Kierunek lekarski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Sporo nauki, szczególnie z anatomii, której nie można zaniedbać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju są w miarę duże, uczelnia jest dobrze wyposażona.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Z zakładem anatomii nie da się dogadać. Nie istnieje poprawa żadnego z kolokwium. Do pierwszego terminu egzaminu zostało dopuszczone mniej niż 50% studentów. Egzamin komisyjny w tym roku to jedno wielkie nieporozumienie. Trwał od godziny 13 do około 21. Losowe pytania ustne o różnej formie trudności niesprawdzające dobrze wiedzy. Można powiedzieć, iż warunki egzaminu nie były zbyt ludzkie, większa połowa go nie zdała i tym samym zostali skreśleni z listy studentów. Nie istnieje coś takiego jak powtarzanie roku bez dostania się ponownie w rekrutacji. Na egzaminie stosowany był mobbing słowny przez władze wyższe.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie jest łatwo znaleźć, ceny są okay.

Życie w mieście

Miasto bez perspektyw, mało miejsc do wychodzenia ze znajomymi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru tej uczelni. Uważam, że to w jaki sposób zostali potraktowani studenci w tym roku z egzaminem z anatomii jest nieporozumieniem i niezgodnym z prawami studenta. Nie jest to normalne, iż studenci czekają w stresie bez picia i jedzenia na swoją kolej od godziny 13 do 21. Po takim czasie nie jest się w stanie odpowiadać na pytania. Podczas wyboru tej uczelni miejcie na uwadze to, że zakład anatomii jest ponad każde prawo. Drugi raz nie wybrał bym tej uczelni z pewnością.

Farmacja, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki porównywalna z liceum w kolejnych latach, na pierwszym roku znacznie mniejsza. Nie korzysta się z wszystkich podanych książek. Oczywiście czasem książki nie pomogą jak nie masz skryptu ani znajomości :). Na 2 roku znacznie ciężej niż na pierwszym. 4 i 5 rok już łatwiejszy albo ja dojrzałam. Kwestia organizacji, każdemu się uczy łatwiej lub trudniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć - różnie. Najbardziej wymagające katedry (w domyśle tpl) czasem miały wartościowe zajęcia (ćwiczenia z farmacji praktycznej, niestety wszystko w pośpiechu). Nacisk na naukę teoretycznych rzeczy, nie praktycznych. Poziom zorganizowania zajęć na uczelni słaby, częste zmiany zaplanowanych terminów. Warunki zaliczeń zależne od przedmiotu. Zaopatrzenie może być. Konferencje, warsztaty, koła naukowe nastawione na wykorzystanie darmowej pracy studentów do własnych celów doktoranckich/asystenckich (moje osobiste wrażenie). Zawód daje bardzo ograniczone możliwości rozwoju (smutek). Nikłe (żadne) przedstawianie możliwości po ukończeniu studiów. Brak przedstawienia realnego rynku pracy po studiach (boli).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy/asystenci różnie (w ogólnym rozrachunku jednak większość dawała wytyczne zaliczeń (problemem jednak wydawała mi się katedra fizjologii; tamtejsza kadra już się zmieniła). Relacje między studentami zależą od skilli społecznych. Wyścig szczurów to pojęcie wytworzone we własnej głowie, liczy się czy ma się wsparcie emocjonalne na co dzień od najbliższych.

Życie w mieście

Katedra anatomii bardzo daleko (?łukasiewicza). Przemieszczanie między rondem Jagiellonów/Juraszem/Świętojańską.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam wybieranie kierunku nie na podstawie atmosfery na uczelni czy jej trudności, ale realnych możliwości i perspektyw wykonywania zawodu po studiach, czy lubisz pracę z ludźmi, za jaką stawkę/h, czy chcesz by cię było stać na kupno mieszkania

Pielęgniarstwo, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki w porównaniu do liceum jest zdecydowanie większa, ale tak jest chyba na większości kierunków. Na pierwszym roku jest najwięcej teorii. Najcięższa jest anatomia, ale jak dla mnie spokojnie da się ją zaliczyć i mieć czas na życie osobiste o ile człowiek uczy się od początku i systematycznie dawkuje sobie ilość materiału do przyswojenia. Drugi i trzeci rok to głównie praktyki w szpitalu i tu bardzo dużo zależy od oddziału, na jaki się trafi. Na jednych oddziałach nie robi się kompletnie nic poza podpieraniem ścian, a na innych można zrobić wszystko. Najważniejsze jest, żeby podczas praktyk wychodzić z inicjatywą, wykazywać chęć do pracy i w większości przypadków można się bardzo dużo nauczyć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Plusem WUM-u jest to, że jest bardzo dużo kół naukowych i jeśli ktoś ma chęć i czas to znajdzie coś dla siebie. Sama byłam członkinią trzech kół (pielęgniarstwo anestezjologiczne, CSM i ratownictwa medycznego) i z czystym sumieniem mogę polecić każde z nich. Zajęcia są prowadzone tam w ciekawy sposób. Można zdobyć nową wiedzę i umiejętności.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o wykładowców to większość jest nastawiona do nas przychylnie i fajnie prowadzi zajęcia. Jeśli chodzi o innych studentów to nie ma reguły. Ja miałam fajną grupę, ale ludzie są różni. Można trafić w grupie na różne charaktery i to nie zależy od uczelni. Niestety minusem WUM-u jest to, że czasami władze uczelni dają odczuć studentom pielęgniarstwa, że są tej "gorszej kategorii", ponieważ dla WUM znaczenie mają w zasadzie wyłącznie studenci lekarskiego (ew. jeszcze farmacja).

Jak jest z mieszkaniem?

Tutaj się nie wypowiem, ponieważ mieszkam w Warszawie

Życie w mieście

W Warszawie nie ma nudy. Tu można znaleźć dosłownie wszystko więc myślę, że pod względem miasta i rozrywek to nie ma na co narzekać. Minus jest taki, że zajęcia odbywają się w każdej dzielnicy Warszawy, a i często poza Warszawą więc nieważne gdzie będziecie mieszkać to i tak czekają was czasami długie dojazdy.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

WUM to uczelnia jak każda inna - ma swoje plusy i minusy. W nauce zawodu pielęgniarki najważniejsze są praktyki, a to czy wyciągniecie coś z praktyk, czy nie w dużej mierze zależy od was samych. Jeśli jesteście z Warszawy to moim zdaniem WUM to spoko opcja. Ja sama chętnie wybrałabym drugi raz tę uczelnię.

Kierunek lekarski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki z anatomii jest bardzo dużo, jest to przedmiot który sprawia najwięcej trudności. Przedmioty pozostałe na się zdać bez większych trudności, jedynie biostatystyka z elementami informatyki również wymaga sporej wiedzy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia jest w porządku, dobrze rozbudowana, z dobrym zapleczem.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zakład anatomii to największa wada tej uczelni. W tym roku większa połowa osób nie zaliczyła egzaminu komisyjnego. Egzamin ten trwał od godziny 13 do 21!!! Po takim czasie czekania na swoją kolej, niektórzy nie byli w stanie myśleć. Padał też mobbing słowny. Do pierwszych terminów została dopuszczona bardzo mała grupa osób, drugi termin egzaminu bardzo ciężki. Odradzam studiowanie na tej uczelni zwłaszcza ze względu na anatomię, przez którą w tym roku poleciała rekordowa ilość osób.

Jak jest z mieszkaniem?

Łatwo znaleźć mieszkanie, ceny są w porządku

Życie w mieście

Miasto ma bardzo mało do zaoferowania, nie jest to miasto studenckie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru tej uczelni, gdyż nie jest ona warta zdrowia psychicznego ze względu na wyżej wspomnianą anatomię.

Kosmetologia, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest dużo więcej nauki, niż się spodziewałam, ale na pewno jest to dużo przyjemniejsze niż w liceum. Konkretny, okrojony materiał często podstawiony dosłownie pod nos, wprost powiedziane czego się nauczyć i raczej niewiele niespodzianek. Jeśli komuś zależy jedynie na zaliczeniu to naprawdę nie trzeba się wiele starać, wieczór przed kolosem wystarczy. Gorzej z egzaminem, ale i tak nie ma co się przesadnie stresować, bo naprawdę nie jest źle.
Plan makabra, jeśli chodzi o rozłożenie godzinowe z uwzględnieniem kilku lokalizacji w mieście w ciągu jednego dnia, ale samych w sobie zajęć nie jest tak dużo, zostaje mi sporo wolnego czasu, choć nie zawsze jest jak go dobrze wykorzystać gdy jedne zajęcia kończysz o 11, a następne zaczynasz o 17.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zdecydowanie wysoki, jeśli chodzi o teorię, ale gorzej z praktyką. Mało zajęć praktycznych, słabe wyposażenie kosmetologiczne uczelni. Kół naukowych brak - chyba, że nastawiasz się na chemię (swoją drogą, jeśli nie rozszerzałeś chemii może być nieprzyjemnie).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie dostrzegam wyścigu szczurów, ale o dziwo często podkreślane jest przez wykładowców, że uczelnia jest MEDYCZNA i kierunek również jest MEDYCZNY, więc wiedza i umiejętności powinny spełniać nieco wyższe oczekiwania.
Jeśli chodzi o samych studentów przyjemnie, choć trzeba się liczyć z tym, że kierunek jest typowo dziewczęcy, a jak są same baby to bywa różnie.

Jak jest z mieszkaniem?

O akademiku nie mam informacji, ale wynajmowałam naprawdę ładne mieszkanie 3 osobowe na nowym mieście - wychodziło około 1500 za osobę, (choć o takie mieszkanie w takiej cenie naprawdę ciężko). Potem musiałam przenieść się pod koniec roku akademickiego na pokój w mieszkaniu 4 osobowym na pomorzanach - standard słaby, a wychodziło 1000 zł.
Teraz wynajmuję za 1200 pokój w mieszkaniu 5 osobowym na początku niebuszewa - jest ładnie i przyjemnie się mieszka. Za pokój w jakimś akceptowalnym standardzie trzeba się nastawiać na 1100-1200, z mieszkaniem gorzej. 2 pokojowe z oddzielną kuchnią zaczyna się na 1500, a i tak ciężko nawet o takie.
Warto celować w pomorzany, pogodno, nowe miasto, bo tam jest większość zajęć (żołnierska i powstańców wielkopolskich).

Życie w mieście

Ładne miasto, ale niezbyt wyjątkowe. Komunikacja w porządku, choć autobusy zawalone. Dojazdy na zajęcia lekka masakra, bo może się zdarzyć, że jednego dnia zaczynasz na żołnierskiej, potem pomorzany i znowu wracasz na żołnierską (a to drugi koniec miasta praktycznie).
Poza tym typowo są fajne knajpki, kluby, kino, etc. Na wałach chrobrego jest ładnie polecam, a wieczorami najwięcej dzieje się typowo na deptaku, ale szału nie ma.

Ochrona środowiska, Uniwersytet Wrocławski - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Studia zdecydowanie wszechstronne. Przedmiotami na pierwszym roku, które odrzuciły liczbę studentów z o połowę to zdecydowanie chemia i kartografia. Jeśli zdawaliście chemię na maturze nie powinno być źle, gorzej z osobami, które nie przygotowywały się do tej matury. Tak jak w przypadku reszty kierunków pierwszy rok jest ma przesianie ludzi. Plan lekcji do końca będzie najgorszym planem na świecie. Albo trafisz do grupy, która będzie ci pozwalać na czas wolny, albo będziesz w grupie z okienkami po 4/5h. Zostaniesz podróżnikiem ponieważ odwiedzisz aż 10 różnych budynków, w których będziesz miał zajęcia (jednego dnia możesz być nawet w 5 różnych miejscach!!!!). Jeśli myślałeś, że na studiach będziesz się uczył to co lubisz to jesteś w błędzie. Przez to że kierunek jest międzywydziałówką uczysz się o wszystkim: pogoda, skały, chemia, rośliny, komórki, wszystkie możliwe aspekty geografii, a nawet porosty (przedmiot fakultatywny).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia stawia na rozwój proponując nie tylko koło Ochrony Środowiska ale także koło geologów, biologów, itp. Bardzo promowany jest program Erasmus. Dodatkowo ilość ilość obowiązkowych lub nieobowiązkowych wykładów czy szkoleń jest bardzo duża.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Osobiście czułam, że przez fakt bycia na międzywydziałówce nie jest traktowana poważnie. Mimo wmawiania nam, że jest to kierunek bardzo przyszłościowy prowadzący (oczywiście niektórzy) traktowali nas niezbyt poważnie. Relacje między studentami raczej dobre, panuje wzajemna pomoc na danym roczniku jak i pomiędzy rocznikami.

Życie w mieście

Istnieje mnóstwo form integracji, możliwości rozwoju w sporcie i sztuce. Jednak jeśli chcesz dojechać na uczelnie a mieszkasz trochę dalej od centrum radze wyjść 15/30 min wcześniej. Licz się także jest to miasto wykolejeń.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Idź na Ochronę Środowiska jeśli cię to jara. Nie chodzi o to, że tok studiów jest poprowadzony tak żebyś został ekoaktywistą. Kierunek jest skonstruowany tak żebyś był świadomy otaczającego cię świata, zmian w jakim w nim zachodzą oraz w przyszłości dostania pracy w tym kierunku np. w: oczyszczalni ścieków, fabrykach, zakładach przemysłowych, urzędach, Wiosiu, Giosiu czy w leśnictwie.

Strony